Zapomniałeś hasła? Odzyskaj je teraz
Narzędzia główne:
Rynek walutowy jest w tym momencie zamknięty. Najwięcej informacji rynkowych dostępnych jest od poniedziałku do piątku.
close
mobile

NonStop działa najlepiej jako aplikacja.

Wiadomości i inwestowanie w jednym.
Pobierz nową aplikację TMS Brokers.

Pozostań na stronie POBIERZ
TO JEST TREŚĆ PREMIUM

Brexit: przedstawienie w Westministerze

Flesz
Nie masz wystarczających uprawnień by wyświetlić ten artykuł.
Załóż rachunek maklerski i uzyskaj pełny dostęp do analiz i rekomendacji.
W Wielkiej Brytanii po wakacyjnej przerwie Izba Gmin wraca do obrad i zanosi się na burzliwe popołudnie. W zeszłym tygodniu premier Boris Johnson zdecydował o zawieszeniu prac parlamentu od 9 września do połowy października. To zmobilizowało opozycję do przyspieszonych prac nad legislacją blokującą rząd przed przeprowadzeniem bezumownego brexitu. To jednak otwiera drogę dla Johnsona do zwołania nowy wyborów 14 października, choć do tego potrzebuje 2/3 głosów Izby. Poniżej przewidywany bieg wydarzeń w trakcie dzisiejszych obrad.

15:30: Początek obrad. Pierwsza godzina jest zarezerwowana dla Biura Spraw Zagranicznych oraz Wspólnoty, gdzie minister Dominic Raab będzie odpowiadał na pytania złożone w trakcie wakacyjnej przerwy.

16:30: Jeśli nie pojawią się Nagłe Pytania, premier Boris Johnson zda relację z ostatniego szczytu G7. Po nim przemówienie będzie miał lider Partii Pracy Jeremy Corbyn. Możliwe, że marszałek Izby John Bercow wyrazi krytykę w sprawie szykowanego zawieszenia obrad parlamentu. Potem głos zostanie oddany posłom na debatę.

ok. 18:30: Przybliżony czas przemówienia ministra ds. brexitu Michaela Gove’a zdającego relację z przygotowań do bezumownego brexitu. Po nim do głosu dojdzie minister z gabinetu cieni Partii Pracy Jon Trickett.

ok. 19:30: Przybliżony czas złożenia wniosku o nadzwyczajną debatę w sprawie zablokowania przystąpienia rządu do bezumownego brexitu. Wniosek będzie złożony zgodnie z przepisem Standing Order 24 – procedura zezwalająca nagłą zmianę toku obrad.

ok. 20:00: Początek debaty. Debata a formę otwartej dyskusji bez formalnego wniosku, ale planem opozycji jest sprowadzenie debaty do głosowania nad zmianę zasad prac Izby i oddanie kontroli posłom. Celem pro-europejskich posłów jest zobowiązanie rządu, według którego Wielka Brytania nie może opuścić UE 31 października bez porozumienia, chyba że Parlament wyrazi zgodę; jeśli nowe porozumienie nie zostanie osiągnięte do 19 października, Wielka Brytania musi starać się o trzymiesięczne przedłużenie do 31 stycznia 2020 r.

22:30: Najwcześniejszy termin głosowania, choć może ono zostać odłożone na środę. Jeśli opozycja przegłosuje ustawę, można oczekiwań natychmiastowego złożenia przez rząd wniosku o środowe głosowanie nad wotum zaufania (i przedterminowe wybory 14 października).

4 września, 12:30 Początek środowych obrad Izby Gmin. Dzień rozpocznie się od serii zapytań posłów do premiera, na które Johnson będzie odpowiadał od 13:00. Dopiero potem powinno się odbyć głosowanie nad wotum zaufania.

Powrót
TMS NonStop logo
Podobne wpisy:

Autor: Bartosz Sawicki
Zaskakująca zamiana miejsc, euro zyskuje

Autor: Konrad Białas
CAD: mocna sprzedaż bazowa

Autor: Konrad Białas
EUR: bez zaskoczeń w odczycie inflacji
Powrót