Zapomniałeś hasła? Odzyskaj je teraz
Narzędzia główne:
close
mobile

NonStop działa najlepiej jako aplikacja.

Wiadomości i inwestowanie w jednym.
Pobierz nową aplikację TMS Brokers.

Pozostań na stronie POBIERZ
TO JEST TREŚĆ PREMIUM

Ropa: Nowe napięcia na Bliskim Wschodzie

Flesz
Nie masz wystarczających uprawnień by wyświetlić ten artykuł.
Załóż rachunek maklerski i uzyskaj pełny dostęp do analiz i rekomendacji.
Ropa naftowa rozpoczęła tydzień od wzrostów o ok. 1,5 proc. zanim ostatnie kilka godzin przyniosło cofnięcie. WTI na 55,15 i Brent przy 59 zyskują obecnie ok. 0,5 proc. Za wcześniejsze zwyżki odpowiadały doniesienia, że rebelianci Houthi z Jemenu przypuścili atak dronami na pola naftowe w Arabii Saudyjskiej. Choć proces wydobywczy nie został zakłócony, zdarzenie skupia na sobie uwagę i podnosi obawy o przyszłą eskalację działań militarnych w regionie.

Saudyjski minister energii al-Falih określił „niezbędny obiekt”, co tylko zaogni konflikt. Walki między rebeliantami z Jemenu a wojskami Arabii Saudyjskiej toczą się od lat, a bojówki Houthi mają być wspierane przez skłócony z Arabia Saudyjską Iran.

Z Iranem związana jest też inna informacja, że przetrzymywany przez USA od początku lipca irański tankowiec opuścił Gibraltar i popłynął w kierunku Grecji. Władze Gibraltaru odmówiły USA prawa do dalszego przetrzymywania statku. USA ostrzegły jednak, że wszelkie interesy z tym statkiem i jego załogą mogą skutkować sankcjami USA. W efekcie transportowana tankowcem ropa nie jest już dostępna dla potencjalnych klientów.

Poza Bliskim Wschodem ceny ropy naftowej znajdują pośrednie wsparcie w komentarzach prezydenta Trumpa, według których USA chcą prowadzić rozmowy z Chinami, choć nie są jeszcze gotowe na podsianie porozumienia.

Powrót
TMS NonStop logo
Podobne wpisy:

Autor: Konrad Białas
Pallad w górę. Nowe prognozy deficytu podaży

Autor: Konrad Białas
ZAR w opałach po komentarzu Moody’s

Autor: Konrad Białas
Spokojny start tygodnia
Powrót