Zapomniałeś hasła? Odzyskaj je teraz
Narzędzia główne:
Rynek walutowy jest w tym momencie zamknięty. Najwięcej informacji rynkowych dostępnych jest od poniedziałku do piątku.

TMS NonStop działa najlepiej jako aplikacja na Androida. TMS NonStop works best as an iOS app.

Pozostań na wersji webowej
TO JEST TREŚĆ PREMIUM

Ropa rośnie wbrew sentymentowi

Flesz
Nie masz wystarczających uprawnień by wyświetlić ten artykuł.
Załóż rachunek maklerski i uzyskaj pełny dostęp do analiz i rekomendacji.
Ceny ropy nie zważają na awersję do ryzyka na innych rynkach w związku ze sporem handlowym USA-Chiny. WTI mierzy w 62,5 a Brent zyskuje ponad 71 pod wpływem obaw o ograniczenia dla globalnej podaży surowca. Ostatnim impulsem stały się doniesienia, że w niedzielę podczas przepływania przez Zatokę Perską na dwa należące do Arabii Saudyjskiej tankowce dokonano „ataku sabotażowego”.

ZEA przekazały w niedzielę, że cztery statki handlowe zostały sabotowane w pobliżu Cieśniny Hormuz, głównej arterii w globalnej sieci dostaw ropy. Ani Arabia Saudyjska, ani Zjednoczone Emiraty Arabskie nie powiedziały dokładnie, co się stało, ani nikt nie przyjął odpowiedzialności. Nie było przyczyn ani wycieku ropy, ale Saudyjczycy zauważają, że struktura statków doznała poważnych szkód.

Dodatkowo Reuters donosi, że od tego miesiąca Chiny zaprzestały sprowadzać ropę naftową z Iranu. Wcześniej sądzono, że przynajmniej w części Chiny sprzeciwiają się ostrzeżeniom USA, która zapowiedziała sankcje dla państw importujących surowiec z Iranu. To oznacza, że Chiny będą szukać innych źródeł dostaw, zwiększając konkurencję na tych rynkach.

Dokłada się to rosnącego napięcia geopolitycznego między Iranem i USA. USA wysłało wojsko i lotniskowiec na Bliski Wschód w reakcji na rzekome przygotowania Iranu do ataku na amerykańskie bazy.

Powrót
TMS NonStop logo
Podobne wpisy:

Autor: Bartosz Sawicki
Indeks nastrojów konsumentów rosną, ale wolniej; USD lekko traci

Autor: Bartosz Sawicki
Trzy grosze od Trumpa ws. polityki Fed

Autor: Bartosz Sawicki
Dolar odzyskuje pole
Powrót