Zapomniałeś hasła? Odzyskaj je teraz
Narzędzia główne:
Rynek walutowy jest w tym momencie zamknięty. Najwięcej informacji rynkowych dostępnych jest od poniedziałku do piątku.
close
mobile

NonStop działa najlepiej jako aplikacja.

Wiadomości i inwestowanie w jednym.
Pobierz nową aplikację TMS Brokers.

Pozostań na stronie POBIERZ
TO JEST TREŚĆ PREMIUM

Ropa rośnie wbrew sentymentowi

Flesz
Nie masz wystarczających uprawnień by wyświetlić ten artykuł.
Załóż rachunek maklerski i uzyskaj pełny dostęp do analiz i rekomendacji.
Ceny ropy nie zważają na awersję do ryzyka na innych rynkach w związku ze sporem handlowym USA-Chiny. WTI mierzy w 62,5 a Brent zyskuje ponad 71 pod wpływem obaw o ograniczenia dla globalnej podaży surowca. Ostatnim impulsem stały się doniesienia, że w niedzielę podczas przepływania przez Zatokę Perską na dwa należące do Arabii Saudyjskiej tankowce dokonano „ataku sabotażowego”.

ZEA przekazały w niedzielę, że cztery statki handlowe zostały sabotowane w pobliżu Cieśniny Hormuz, głównej arterii w globalnej sieci dostaw ropy. Ani Arabia Saudyjska, ani Zjednoczone Emiraty Arabskie nie powiedziały dokładnie, co się stało, ani nikt nie przyjął odpowiedzialności. Nie było przyczyn ani wycieku ropy, ale Saudyjczycy zauważają, że struktura statków doznała poważnych szkód.

Dodatkowo Reuters donosi, że od tego miesiąca Chiny zaprzestały sprowadzać ropę naftową z Iranu. Wcześniej sądzono, że przynajmniej w części Chiny sprzeciwiają się ostrzeżeniom USA, która zapowiedziała sankcje dla państw importujących surowiec z Iranu. To oznacza, że Chiny będą szukać innych źródeł dostaw, zwiększając konkurencję na tych rynkach.

Dokłada się to rosnącego napięcia geopolitycznego między Iranem i USA. USA wysłało wojsko i lotniskowiec na Bliski Wschód w reakcji na rzekome przygotowania Iranu do ataku na amerykańskie bazy.

Powrót
TMS NonStop logo
Podobne wpisy:

Autor: Konrad Białas
Wyczekiwanie skłania do sprzedaży

Autor: Konrad Białas
Brak reakcji po lawinie danych z USA

Autor: Bartosz Sawicki
NBP: zmiana harmonogramu
Powrót