Zapomniałeś hasła? Odzyskaj je teraz
Narzędzia główne:
close
mobile

NonStop działa najlepiej jako aplikacja.

Wiadomości i inwestowanie w jednym.
Pobierz nową aplikację TMS Brokers.

Pozostań na stronie POBIERZ
TO JEST TREŚĆ PREMIUM

Ropa stabilna po ostrzeżeniach IEA

Flesz
Nie masz wystarczających uprawnień by wyświetlić ten artykuł.
Załóż rachunek maklerski i uzyskaj pełny dostęp do analiz i rekomendacji.
Według Międzynarodowej Agencji Energii (International Energy Agency, IEA) w 2020 r. globalny rynek ropy naftowej będzie musiał zmierzyć się z nadpodażą surowca, nawet pomimo ostatniej decyzji OPEC o ograniczeniu wydobycia. Zdaniem IEA w I kw. zapasy ropy mogą urastać średnio o 700 tys. baryłek dziennie. Podaż od producentów spoza OPEC, głównie z łupków w USA, przewyższa zgłaszany popyt.

W ubiegłym tygodniu OPEC wraz z państwami sprzymierzonymi uzgodnił redukcję wydobycia ropy naftowej o kolejne 500 tys. baryłek/dzień. Ograniczenie ma wejść w życie na czas I kw. 2020 r. i dokłada się do dotychczas obowiązującego ograniczenia na poziomie 1,2 mln b/d. Ponadto Arabia Saudyjska zadeklarowała ograniczyć swoje wydobycie o dodatkowe 400 tys. b/s, ale pod warunkiem, że wszystkie inne kraje będą wypełniać narzucone na nie limity.

Brent nie przejął się ostrzeżeniem IEA, gdyż jeszcze po zeszłotygodniowej decyzji inwestorzy sami dokonali kalkulacji popytu i podaży i dlatego wówczas reakcja kursu była umiarkowana. Aktualnie większe znaczenie dla cen mają perspektywy globalnego ożywienia (a przez to – popytu na ropę) warunkowane postępami w negocjacjach handlowych USA-Chiny.

Powrót
TMS NonStop logo
Podobne wpisy:

Autor: Konrad Białas
Pallad w górę. Nowe prognozy deficytu podaży

Autor: Konrad Białas
ZAR w opałach po komentarzu Moody’s

Autor: Konrad Białas
Spokojny start tygodnia
Powrót