Zapomniałeś hasła? Odzyskaj je teraz
Narzędzia główne:
close
mobile

NonStop działa najlepiej jako aplikacja.

Wiadomości i inwestowanie w jednym.
Pobierz nową aplikację TMS Brokers.

Pozostań na stronie POBIERZ
TO JEST TREŚĆ PREMIUM

Ropa: załamanie martwi Arabię Saudyjską

Flesz
Nie masz wystarczających uprawnień by wyświetlić ten artykuł.
Załóż rachunek maklerski i uzyskaj pełny dostęp do analiz i rekomendacji.
Środa była emocjonującym dniem na rynku ropy naftowej. Załamanie sentymentu przyniosło silną przecenę, po której Brent stracił 5 proc. schodząc do 7-mies. minimum, a cena WTI chwilowo spadała ponad 6 proc. pod 50,5 USD/b – najniżej do stycznia. Odreagowanie, jakie nastąpiło w kolejnych godzinach, jest przypisywane doniesieniom Bloomberga, jakoby Arabia Saudyjska rozmawiała telefonicznie z innymi producentami ropy o możliwych środkach zaradczych dla zaistniałej sytuacji. Dziś ceny Brent i WTI stabilizują się ok. 2 dolary powyżej środowych dołków.

Według Bloomberga „Królestwo nie będzie tolerować dalszego spadku cen i rozważa wszystkie opcje”. Arabia Saudyjska potrzebuje wyraźnie wyższych cen ropy naftowej, by móc finansować wydatki budżetowe i wczorajsze plotki pokazują, że jest determinacja, by stabilizować rynek. W doniesieniach nie było wzmianki, o jakie „opcje” może chodzić”, choć pierwsze na myśl nasuwają się dalsze ograniczenia wydobycia. By to osiągnąć, przede wszystkim konieczna byłaby pełna zgoda członków OPEC i Rosji (OPEC+). To może być jednak trudne, gdyż w obliczu spodziewanego spadku popytu globalnego w związku ze spowolnieniem gospodarczym producenci mogą chcieć walczyć o utrzymanie jak najwyższej sprzedaży.

To jak zwykle sprowadza się do problemu balansu między ilością sprzedanej ropy, a średnią ceną sprzedaży. Obie nie mogą być wysokie i tracąc na wstępnie udział w rynku, później w mniejszym stopniu korzysta się na wzroście cen. Historycznie jednak patrząc, Arabia Saudyjska zwykle była w stanie ustalić decyzje OPEC+ pod własne dyktando. Następne posiedzenie OPEC+ jest zaplanowane na 9 września.

Powrót
TMS NonStop logo
Podobne wpisy:

Autor: Konrad Białas
Pallad w górę. Nowe prognozy deficytu podaży

Autor: Konrad Białas
ZAR w opałach po komentarzu Moody’s

Autor: Konrad Białas
Spokojny start tygodnia
Powrót