Zapomniałeś hasła? Odzyskaj je teraz
Narzędzia główne:

TMS NonStop działa najlepiej jako aplikacja na Androida. TMS NonStop works best as an iOS app.

Pozostań na wersji webowej
TO JEST TREŚĆ PREMIUM

Splot pozytywnych informacji winduje ceny ropy

Flesz
Nie masz wystarczających uprawnień by wyświetlić ten artykuł.
Załóż rachunek maklerski i uzyskaj pełny dostęp do analiz i rekomendacji.
Notowania ropy, WTI i brent, zwyżkują dzisiaj o ponad 5 proc., co znacząco odróżnia początek grudnia od listopadowej przeceny, podczas której surowiec staniał o 22 proc., co stanowiło najmocniejszy spadek od 10 lat. Widoczne są trzy główne powody wzrostu ceny, z czego dwa powiązane są ze szczytem G20.

Jako główne powody wzrostu notowań należy uznać następujące informacje:

  1. Prezydenci Trump i Xi przeprowadzili rozmowę w pozytywnym tonie, łagodząc chwilowo napięcia związane z konfliktem handlowym. Postanowili również powstrzymać się od wprowadzania ceł przez kolejne 90 dni. Ponadto Chiny zgodziły się na obniżenie, a następnie zniesienie ceł na amerykańskie auta. Chiny są jedną z największych gospodarek świata, a jej stan znacząco kształtuje popyt na ropę. 
  2. Rosja i Arabia Saudyjska zgodziły się przedłużyć na 2019 r. porozumienie OPEC+, co stanowi pewne zaskoczenie dla rynku. Zwiększa to oczekiwania na cięcia produkcji ropy podczas spotkania OPEC 6-7 grudnia. Prezydent Rosji W. Putin w wypowiedzi do reporterów stwierdził, że nie ma jeszcze konkretnych ustaleń co do skali zmniejszenia wydobycia, jednak wspólnie z Arabią Saudyjską wprowadzą ograniczenia ("we will do it"), a następnie będą obserwować i reagować na sytuację na rynku. 
  3. Alberta, prowincja w Kanadzie wydobywająca największą ilość ropy, ogłosiła plany zmniejszenia produkcji surowca od stycznia o 325 tys. baryłek dziennie, co stanowi 8,7 proc. dotychczasowego wydobycia. Ograniczenie potrwa do czasu aż zmniejszą się obecne zapasy ropy, następnie redukcja spadnie do 95 tys. baryłek dziennie. 

Aktualnie ropa WTI sprzedawana jest po 53,2 USD/b, jednak notowania mogą cechować się dużą zmiennością przed spotkaniem OPEC, w oczekiwaniu na konkretne dane odnośnie cięć produkcji surowca.

WTI - wykres 1D; Źródło: TMS Connect

Powrót
TMS NonStop logo
Podobne wpisy:

Autor: Konrad Białas
Silny wzrost, ale bez inflacji, nie zachęci Fed do zaostrzenia polityki

Autor: Konrad Białas
USA: PKB mocno rośnie, dolar nie

Autor: Konrad Białas
Spokój i ropa
Powrót