Zapomniałeś hasła? Odzyskaj je teraz
Narzędzia główne:

TMS NonStop działa najlepiej jako aplikacja na Androida. TMS NonStop works best as an iOS app.

Pozostań na wersji webowej
TO JEST TREŚĆ PREMIUM

CAD: BoC zakręca w gołębia stronę

Opinie
Nie masz wystarczających uprawnień by wyświetlić ten artykuł.
Załóż bezpłatne konto i w kilka sekund rozszerz swój dostęp.
Uzyskaj dostęp
Wczorajszy komunikat Banku Kanady (Bank of Canada, BoC) przyniósł wyprzedaż CAD. Sygnalizowaliśmy ryzyko gołębiego wydźwięku decyzji w obliczu silnych spadków cen ropy naftowej, jednak nacisk w komunikacie położony na niepewność o globalny handel zaskoczyła inwestorów. Rynek powątpiewa w styczniową podwyżkę stóp procentowych, ale całkowicie jeszcze jej nie usunął z wyceny, co podtrzymuje ryzyko dalszej wyprzedaży, jeśli dziś prezes BoC Poloz powtórzy gołębi przekaz (14:35).

Bank Kanady zgodnie z oczekiwaniami utrzymał stopę overnight na 1,75 proc., jednak w oświadczeniu mocno uderzył w gołębie tony. Poza zasygnalizowaniem, że stopy procentowe „będą musiały wzrosnąć do poziomu neutralnego” reszta komunikatu była mniej optymistyczna. BoC zaznaczył, że spadek cen ropy naftowej (kanadyjskiego benchmarku Western Canada Select) będzie prowadzić do „znaczącego osłabienia” sektora energetycznego. Dodatkowo podkreślone zostały obawy banku o spowolnienie gospodarcze i napięcia w handlu światowym.

Jakkolwiek sytuacja ekonomiczna Kanady wciąż pozostaje dobra i przemawia za kontynuacją cyklu zacieśniania monetarnego, przesycony niepewnością język komunikatu poddaje w wątpliwość tempo podwyżek, w szczególności osłabia przekonanie co do posiedzenia w styczniu 2019 r. Przed wczorajszą decyzją prawdopodobieństwo podwyżki w przyszłym miesiącu wyceniano na 60-70 proc. Dziś spadło ono do 26 proc. BoC może skłaniać się do rozciągnięcia cyklu i poczekać na więcej informacji odnośnie reakcji gospodarki na dotychczasowe podwyżki, globalne spowolnienie i wpływ cen ropy. Biorąc pod uwagę stabilizację miar inflacji bazowej blisko celu 2 proc., jest możliwe, że w I kw. (marzec) dojdzie do kolejnej podwyżki o 25 pb. Na razie jednak BoC może optować za ostrożnym podejściem bez jasnych deklaracji co i kiedy zrobi dalej.  To rodzi ryzyko kontynuacji gołębiego przekazu podczas dzisiejszego wystąpienia prezesa BoC Poloza. Gołębie komentarze Poloza mogą stać się katalizatorem nowej fali wyprzedaży CAD. Z drugiej strony po wczorajszym rajdzie USD/CAD i presji ze strony słabnących cen ropy naftowej w obliczu nerwowości wokół szczytu OPEC, rynek może być już silnie wykupiony i może być ciężko o zachęcenie świeżego kapitału do partycypacji we wzrostach. Jednak w horyzoncie najbliższych dni brakuje pozytywnych sygnałów mogących stanowić wsparcie dla CAD.

Powrót
TMS NonStop logo
Podobne wpisy:

Autor: Konrad Białas
Brexit: kłótnie, spory, odroczenia

Autor: Konrad Białas
NZD: jak bardzo gołębi może być RBNZ?

Autor: Bartosz Sawicki
May listy pisze
Powrót