Zapomniałeś hasła? Odzyskaj je teraz
Narzędzia główne:

TMS NonStop działa najlepiej jako aplikacja na Androida. TMS NonStop works best as an iOS app.

Pozostań na wersji webowej
TO JEST TREŚĆ PREMIUM

Czy słabsze odczyty PMI powinny martwić?

Opinie
Nie masz wystarczających uprawnień by wyświetlić ten artykuł.
Załóż bezpłatne konto i w kilka sekund rozszerz swój dostęp.
Strefa euro: PMI dla przemysłu; Źródło: tradingeconomics.com
Poranne odczyty indeksów PMI ze strefy euro wypały poniżej oczekiwań z najważniejszym wskaźnikiem dla przemysłu na 58,5 wobec oczekiwanych 59,2. Indeks dla sektora usługowego spadł do 56,7 przy prognozie 57,6. Dane stawiają pytanie, czy gospodarka strefy euro nie ma już za sobą szczytowego momentu ekspansji, ale w naszej ocenie są to przesadzone tezy. Dzisiejsze odczyty wciąż są jednymi z wyższych od dłuższego czasu i nawet dzisiejszy spadek nie odmienia faktu, że ekspansja gospodarcza w Eurolandzie jest solidna. Przyhamowanie tempa wzrostu nie jest niczym złym.

W komentarzu do danych można przeczytać, że „tempo ekspansji pozostaje imponujące” i dane wstępnie sugerują, że wzrost gospodarczy w tym kwartale może być najsilniejszy do 12 lat i wynieść 0,9 proc. k/k.

Ponadto presja inflacyjna pozostaje podwyższona. Inflacja kosztów wejściowych oraz produktów sprzedanych pozostaje na poziomach wcześniej notowanych w 2011 r.

Ogólnie dane nie sugerują, aby gospodarkę europejską czekało spowolnienie, a presja inflacyjna daje pole EBC do zmierzania ku normalizacji polityki pieniężnej. Warto tutaj przypomnieć, że dopóki wskaźniki PMI pozostają powyżej 50 pkt., dopóty informują o poprawie koniunktury w sektorze.

Strefa euro: PMI dla usług; Źródło: tradingeconomics.com

Powrót
TMS NonStop logo
Podobne wpisy:

Autor: Konrad Białas
Przed EBC: sztuka manewrowania

Źródło: TMS Brokers
Rekordowa nadwyżka handlowa Chin

Autor: Konrad Białas
CAD: BoC zakręca w gołębia stronę
Powrót