Zapomniałeś hasła? Odzyskaj je teraz
Narzędzia główne:

TMS NonStop działa najlepiej jako aplikacja na Androida. TMS NonStop works best as an iOS app.

Pozostań na wersji webowej
TO JEST TREŚĆ PREMIUM

GBP: niepewna przyszłość rządów May

Opinie
Nie masz wystarczających uprawnień by wyświetlić ten artykuł.
Załóż rachunek maklerski i uzyskaj pełny dostęp do analiz i rekomendacji.
Odejście z rządu sekretarza ds. brexitu Raaba jest potężnym ciosem w premier May. Był odpowiedzialny za negocjacje umowy, którą teraz oficjalnie krytykuje i której „ze spokojnym sumieniem” nie może poprzeć. Decyzja Raaba zwiększa ryzyko wystąpienia wniosku o wotum nieufności wobec premier May, ale jeszcze nie przesądza o jej obaleniu.

Zachowanie Raaba jest podobne do wcześniejszej decyzji Borisa Johnsona z lipca przy zatwierdzaniu strategii rządu na negocjacje brexitu, tzw. „plan Chequers”. Jest prawdopodobne, że Raab szykuje się na stawienie czoła May w walce o przywództwo w Partii Konserwatywnej, a sprzeciw zyskuje mu przychylność zatwardziałych eurosceptyków w szeregach Torysów.

Jednak odsunięcie premier May od władzy i storpedowanie projektu brexitu nie będzie łatwe. Wotum nieufności może zostać zgłoszone, jeśli 15 proc. parlamentarzystów z Partii Konserwatywnej, tj. 48 posłów, prześle list żądający głosowania nad wotum nieufności do przewodniczącego tzw. „Komitetu 1922”, który składa się członków partii niemających stanowiska w rządzie. Doniesienia prasowe sugerują, że uda się zebrać wystarczającą liczbę listów, choć część z nich jest złożona w Komitecie warunkowo – mogą zostać użyte, tylko jeśli członek potwierdzi chęć.

Po tym, zwykła większość parlamentarzystów Partii Torysów (159) musi zagłosować przeciwko premier. Odwołanie May oznacza wybory nowego lidera partii, co wiąże się ze żmudnym procesem wyłaniania kandydatów, w trakcie którego każdego dnia poprzez głosowanie odrzucany jest jeden z nich aż zostanie dwóch. Następnie odbywa się listowne głosowanie wszystkich członków Partii Konserwatywnej, które może potrwać kilka tygodni.

Odwołanie rządu nie oznacza od razu przyspieszonych wyborów powszechnych, ale wyraźnie zwiększa ich ryzyko. Jeśli May wygra głosowanie nad wotum nieufności, nie może mu ponownie podlegać przez rok.

Zarówno proces głosowania nad nowych przywódcą Torysów, jak i powtórzone wybory parlamentarne oznaczają zahamowanie procesu negocjacji brexitu łącznie z zatwierdzeniem projektu ustawy rozwodowej przez brytyjski parlament, a zatem przechodzimy do scenariusza „No Deal”. W przepisach unijnych jest możliwe wydłużenie procesu negocjacji ponad termin 31 marca 2019 r., ale wymaga to zgody wszystkich państw członkowskich, co wydaje się mało realne (UE będzie tu widzieć drogę do wywierania presji na Londyn). Odrzucenie brexitu także wymaga zgody wszystkich członków UE, czemu jednak przeciwni wszyscy krytycy projektu porozumienia rządu May.

Odsunięcie premier May oznacza też, że ktoś inny będzie musiał ją zastąpić i wziąć na siebie odpowiedzialność za wynegocjowane porozumienie. Kto teraz jest gotowy na polityczne samobójstwo? Czy istnieje alternatywne rozwiązanie dla procedury backstopu i przyszłości granicy z Irlandia Północną (główny element sporu)?

Wydaje się, że próby zbicia kapitału politycznego na przyszłość zasłoniły realne konsekwencje obalenia rządu May. Premier May jeszcze wczoraj jasno postawiła sprawę: wybór jest między jej rozwiązaniem, a brakiem jakiejkolwiek umowy z ryzykiem anulowania brexitu. W ten sposób za ewentualny chaos gospodarczy będą odpowiadać wszyscy parlamentarzyści. Ten argument może ostatecznie przeważyć za odrzuceniem wniosku o wotum nieufności. Politycy muszą przyjąć to, co leży na stole, bo nie ma innej drogi, a czasu jest za mało na polityczne gierki z Brukselą. Wielka Brytania od początku była na przegranej pozycji i może jedynie liczyć na łaskawość UE w tej, czy innej kwestii, inaczej ryzykuje poważnymi perturbacjami ekonomicznymi. UE też poniesie koszt, ale mniejszy.

Pozostaję przy zdaniu, że May przetrwa na stanowisku i porozumienie zostanie ratyfikowane przez parlament i UE. Jednak w tym miejscu trzeba zaznaczyć, że często polityce daleko do racjonalnego działania. Teraz tak niewiele trzeba, by przechylić szalę w jedną lub drugą stronę.

Powrót
TMS NonStop logo
Podobne wpisy:

Autor: Bartosz Sawicki
EUR/USD powraca nad 1,10

Autor: Konrad Białas
EBC: mniej znaczy więcej

Autor: Konrad Białas
Przed EBC: oczekiwania trudne do spełnienia
Powrót