Zapomniałeś hasła? Odzyskaj je teraz
Narzędzia główne:
close
mobile

NonStop działa najlepiej jako aplikacja.

Wiadomości i inwestowanie w jednym.
Pobierz nową aplikację TMS Brokers.

Pozostań na stronie POBIERZ
TO JEST TREŚĆ PREMIUM

Kilka pytań przed FOMC

Opinie
Nie masz wystarczających uprawnień by wyświetlić ten artykuł.
Załóż rachunek maklerski i uzyskaj pełny dostęp do analiz i rekomendacji.
Dziś wieczorem (20:00) kończy się dwudniowe posiedzenie FOMC, które prawdopodobnie nie dostarczy nowych informacji. Od czasu wrześniowego posiedzenia gospodarka utrzymała solidne tempo rozwoju, dzięki czemu Fed powinien podtrzymać dotychczasowy kurs i zmierzać ku kolejnej podwyżce stóp procentowych w grudniu. Zawirowania na rynkach finansowych mogą być wymienione w komunikacie, ale opierając się o wypowiedzi niektórych członków, nie stanowią dla FOMC powodu do niepokojów. Co może zawierać komunikat?

Czy stopy procentowe zostaną zmienione?

Krótka odpowiedź – nie. Ostatnia projekcja Fed dotycząca ścieżki stóp procentowych sugerowała jeszcze jedną podwyżkę o 25 pb do końca roku, ale jest zdecydowanie bardziej prawdopodobne, że nastąpi ona w grudniu. Przede wszystkim Fed preferuje podejmować decyzję o zmianach stóp na posiedzeniach z konferencją prasową. W listopadzie otrzymamy tylko komunikat. Sytuacja zmieni się od przyszłego roku, kiedy konferencja będzie po każdym posiedzeniu, dzięki czemu więcej posiedzeń może być branych pod uwagę dla podwyżek, ale na razie listopad odpada.

Po drugie Fed przywykł do powolnego tempa podwyżek raz na kwartał z ostatnią zmianą we wrześniu. Od czasu wrześniowego posiedzenia gospodarka utrzymała solidne tempo rozwoju, dzięki czemu Fed powinien podtrzymać dotychczasowy kurs.

Po trzecie rynkowa wycena prawdopodobieństwa podwyżki dziś wynosi 13,4 proc. i 78,1 proc. dla posiedzenia w grudniu. Fed ostatniej rzeczy, jakiej by chciał, to szokować rynek i doprowadzać do perturbacji na rynku akcji, obligacji i USD. Jeśli listopad miał być rozważany pod podwyżkę, członkowie Fed od tygodni przygotowywaliby na taką ewentualność, przemycając sugestie w wystąpieniach publicznych.

Czy dojdzie do zmian w komunikacie dotyczących sytuacji w gospodarce?

Od czasu wrześniowego posiedzenia gospodarka USA podtrzymuje solidne tempo ożywienia. Wstępny szacunek PKB za III kw. wskazał wprawdzie spowolnienie w inwestycjach, ale jest to konsekwencja silnego tempa wzrostu w poprzednich kwartałach. Warunki finansowe uległy niewielkiemu zacieśnieniu w związku ze spadkami na rynku akcji, ale jednocześnie zahamowany został wzrost rynkowych stawek oprocentowania (w tym kosztów kredytu). Po pozytywnej stronie odznacza się kontynuowana poprawa sytuacji na rynku pracy z silną dynamiką płac (3,1 proc. r/r) i spadkiem stopy bezrobocia o 0,2 pkt proc. do 3,7 proc. Wskaźniki aktywności biznesu pozostają wysoko, a indeks zaufania konsumentów jest na 17-letnim szczycie. Przyspieszenie wskaźników kosztowych przemawia za wzrostem presji inflacyjnej. Sądzimy, że w ogólnym ujęciu Fed podtrzyma optymistyczna ocenę pozwalając na konsytuację jastrzębiej polityki.

Czy Fed odniesie się do ostatniej przeceny na rynkach akcji?

Warunki finansowe w USA, czyli sytuacja na rynku akcji, obligacji, zmiany w kosztach kredytów, jest bacznie obserwowana przez Fed i stanowi jeden z elementów wpływających na strategię. Ostatnia słabość rynków akcji podnosi ryzyko, że w komunikacie FOMC wprowadzi fragment o uważnym obserwowaniu niepokojących zmian na rynkach finansowych. Uważamy jednak, że prawdopodobieństwo takiej zmiany jest niewielkie. Fed nie zwykł reagować gorączkowo na zawirowania rynkowe i do grudnia ma czas na spokojną obserwację. Sygnalizowanie obaw w komunikacie w tym tygodniu może niepotrzebnie wysłać gołębi sygnał, który mógłby podsycić nerwowość inwestorów i doprowadzić do pogorszenia warunków finansowych.

Co z dalszą redukcją sumy bilansowej?

Od roku Fed zmniejsza wielkość sumy bilansowej banku. W czasie kryzysu finansowego suma bilansowa Fed zwiększyła się z 870 mld USD w sierpniu 2007 r. do 4,5 bln we wrześniu 2017 r. w ramach skupu aktywów finansowych w celu wsparcia gospodarki i systemu finansowego. Wraz z procesem normalizacji polityki monetarnej oprócz podwyżek stóp procentowych Fed angażuje się w odwracanie strategii skupu aktywów. Rok temu rozpoczął program, w ramach którego środki pozyskane z zapadających obligacji nie będą w pełni wykorzystywane do zakupu nowych instrumentów. Początkowo Fed pozwalał na wygaszenie 10 mld USD środków miesięcznie, zwiększając pulę co kwartał do 50 mld USD/miesiąc obecnie.

Teraz rynek jest zainteresowany, jak proces redukcji sumy bilansowej będzie postępował dalej i jak długo potrwa. Jest to ważna kwestia, która może wzmacniać tempo normalizacji polityki monetarnej lub też na pewnym etapie na wyłączność stanowić substytut podwyżek stóp procentowych. Sądzimy, że członkowie FOMC mogą już być w trakcie dyskusji o docelowej wielkości sumy bilansowej, jednak na tym etapie żadne konkretne decyzje nie są jeszcze podjęte. Jest bardziej prawdopodobne, że decyzja pojawi się na posiedzeniu w grudniu, gdzie do dyspozycji będzie konferencja prasowa, na której prezes Powell będzie mógł wytłumaczyć strategię redukcji.

Powrót
TMS NonStop logo
Podobne wpisy:

Autor: Bartosz Sawicki
Euro: biednemu wiatr w oczy

Autor: Konrad Białas
Przed RBNZ: więcej ryzyk na niekorzyść NZD

Autor: Bartosz Sawicki
Euro tanie, ale nie bez powodu
Powrót