Zapomniałeś hasła? Odzyskaj je teraz
Narzędzia główne:

TMS NonStop działa najlepiej jako aplikacja na Androida. TMS NonStop works best as an iOS app.

Pozostań na wersji webowej
TO JEST TREŚĆ PREMIUM

Przed decyzją Riksbanku: na północy bez zmian

Opinie
Nie masz wystarczających uprawnień by wyświetlić ten artykuł.
Załóż bezpłatne konto i w kilka sekund rozszerz swój dostęp.
Uzyskaj dostęp
Riksbank powinien pozostawić stopę repo na -0,50 proc., jak również podtrzymać projekcję ścieżki polityki monetarnej sugerującą pierwszą podwyżkę w połowie 2018 r. Choć silny wzrost pozwala na optymizm, to w komunikacie bank powinien prezentować ostrożne podejście w związku z niepewnymi perspektywami inflacji. Jednak dla rynku nie będzie to żadna niespodzianka.

Posiedzenie szwedzkiego Riksbanku odbywa się we wtorek 13 lutego, jednak decyzja zostanie opublikowana w środę 14 lutego o 9:30. My i konsensus oczekujemy pozostawienia stopy repo na -0,50 proc. Wraz z decyzją opublikowany zostanie komunikat.

Globalne ożywienie gospodarcze jest odczuwalne także w Szwecji. Dynamika PKB jest solidna (blisko 3 proc.), a indeks PMI dla przemysłu w styczniu pozostawał wysoko na 57 pkt. (choć spadł wobec 60,4 w styczniu). Grudniowa stopa bezrobocia wprawdzie wzrosła do 6 proc. z 5,8 proc., ale był to wynik lepszy od oczekiwanych 6,1 proc. Pewne obawy można wiązać ze spadkiem inflacji bazowej CPIF w grudniu do 1,9 proc. r/r z 2 proc. i pod tym kątem Riksbank może być zainteresowany poczekać na kolejne dane przed zasygnalizowaniem czegoś więcej.

Inflacja w Szwecji stabilizuje się blisko celu Riksbanku; Źródło: Bloomberg, TMS Brokers

Oprócz decyzji w sprawie stopy procentowej rynek będzie zainteresowany projekcją przyszłej ścieżki. Jest to regularny element komunikacji Riksbanku z rynkiem. W grudniu bank podtrzymał wcześniejszą prognozę pierwszej podwyżki przypadającej na połowę 2018 r. Sądzimy, że w lutym nic się w tej materii nie zmieni. Choć inflacja pozostaje blisko celu 2 proc., ostatni spadek nakazuje ostrożność. Zbyt duża doza jastrzębiości w komunikacie mogłaby doprowadzić do nadmiernej aprecjacji korony i obniżyła trajektorię inflacji w kolejnych miesiącach. Choć w niedawnych komentarzach członek zarządu banku Floden stwierdził, że wpływ podwyżki stóp procentowych na koronę będzie ograniczony, nie sądzimy, aby Riksbank był gotowy podejmować teraz ryzyko i sygnalizować gotowość do podwyżki. Mimo to całkowita ocena sytuacji gospodarczej powinna być umiarkowanie optymistyczna w podobnym tonie, co w grudniu.

Prognoza ścieżki stopy repo z grudniowego posiedzenia (w %); Źródło: Riksbank

Osłabienie korony w ostatnich dniach bierze się z silnej wrażliwości SEK na wzrost awersji do ryzyka i jest mało realne, aby pozytywny wydźwięk komunikatu Riksbanku miał zneutralizować niechęć inwestorów. Obecnie to większy nacisk na ostrożność w ocenie perspektyw inflacji może podsycać krótkoterminową sprzedaż korony. W dłuższym horyzoncie warto jednak pamiętać o fundamentach gospodarczych i lekko jastrzębim banku centralnego, gdyż w okresie spokoju rynkowego będą to czynniki wspierające trend umocnienia SEK.

Powrót
TMS NonStop logo
Podobne wpisy:

Autor: Konrad Białas
Brexit: kłótnie, spory, odroczenia

Autor: Konrad Białas
NZD: jak bardzo gołębi może być RBNZ?

Autor: Bartosz Sawicki
May listy pisze
Powrót