Zapomniałeś hasła? Odzyskaj je teraz
Narzędzia główne:
Rynek walutowy jest w tym momencie zamknięty. Najwięcej informacji rynkowych dostępnych jest od poniedziałku do piątku.

TMS NonStop działa najlepiej jako aplikacja na Androida. TMS NonStop works best as an iOS app.

Pozostań na wersji webowej
TO JEST TREŚĆ PREMIUM

Przed decyzją Riksbanku: na północy bez zmian

Opinie
Nie masz wystarczających uprawnień by wyświetlić ten artykuł.
Załóż bezpłatne konto i w kilka sekund rozszerz swój dostęp.
Riksbank powinien pozostawić stopę repo na -0,50 proc., jak również podtrzymać projekcję ścieżki polityki monetarnej sugerującą pierwszą podwyżkę w połowie 2018 r. Choć silny wzrost pozwala na optymizm, to w komunikacie bank powinien prezentować ostrożne podejście w związku z niepewnymi perspektywami inflacji. Jednak dla rynku nie będzie to żadna niespodzianka.

Posiedzenie szwedzkiego Riksbanku odbywa się we wtorek 13 lutego, jednak decyzja zostanie opublikowana w środę 14 lutego o 9:30. My i konsensus oczekujemy pozostawienia stopy repo na -0,50 proc. Wraz z decyzją opublikowany zostanie komunikat.

Globalne ożywienie gospodarcze jest odczuwalne także w Szwecji. Dynamika PKB jest solidna (blisko 3 proc.), a indeks PMI dla przemysłu w styczniu pozostawał wysoko na 57 pkt. (choć spadł wobec 60,4 w styczniu). Grudniowa stopa bezrobocia wprawdzie wzrosła do 6 proc. z 5,8 proc., ale był to wynik lepszy od oczekiwanych 6,1 proc. Pewne obawy można wiązać ze spadkiem inflacji bazowej CPIF w grudniu do 1,9 proc. r/r z 2 proc. i pod tym kątem Riksbank może być zainteresowany poczekać na kolejne dane przed zasygnalizowaniem czegoś więcej.

Inflacja w Szwecji stabilizuje się blisko celu Riksbanku; Źródło: Bloomberg, TMS Brokers

Oprócz decyzji w sprawie stopy procentowej rynek będzie zainteresowany projekcją przyszłej ścieżki. Jest to regularny element komunikacji Riksbanku z rynkiem. W grudniu bank podtrzymał wcześniejszą prognozę pierwszej podwyżki przypadającej na połowę 2018 r. Sądzimy, że w lutym nic się w tej materii nie zmieni. Choć inflacja pozostaje blisko celu 2 proc., ostatni spadek nakazuje ostrożność. Zbyt duża doza jastrzębiości w komunikacie mogłaby doprowadzić do nadmiernej aprecjacji korony i obniżyła trajektorię inflacji w kolejnych miesiącach. Choć w niedawnych komentarzach członek zarządu banku Floden stwierdził, że wpływ podwyżki stóp procentowych na koronę będzie ograniczony, nie sądzimy, aby Riksbank był gotowy podejmować teraz ryzyko i sygnalizować gotowość do podwyżki. Mimo to całkowita ocena sytuacji gospodarczej powinna być umiarkowanie optymistyczna w podobnym tonie, co w grudniu.

Prognoza ścieżki stopy repo z grudniowego posiedzenia (w %); Źródło: Riksbank

Osłabienie korony w ostatnich dniach bierze się z silnej wrażliwości SEK na wzrost awersji do ryzyka i jest mało realne, aby pozytywny wydźwięk komunikatu Riksbanku miał zneutralizować niechęć inwestorów. Obecnie to większy nacisk na ostrożność w ocenie perspektyw inflacji może podsycać krótkoterminową sprzedaż korony. W dłuższym horyzoncie warto jednak pamiętać o fundamentach gospodarczych i lekko jastrzębim banku centralnego, gdyż w okresie spokoju rynkowego będą to czynniki wspierające trend umocnienia SEK.

Powrót
TMS NonStop logo
Podobne wpisy:

Autor: Konrad Białas
GBP: niepewna przyszłość rządów May

Autor: Konrad Białas
Kilka pytań przed FOMC

Źródło: TMS Brokers
WTI: USA ogranicza wzrost cen ropy spowalniając tempo sankcji
Powrót