Zapomniałeś hasła? Odzyskaj je teraz
Narzędzia główne:

TMS NonStop działa najlepiej jako aplikacja na Androida. TMS NonStop works best as an iOS app.

Pozostań na wersji webowej
TO JEST TREŚĆ PREMIUM

Przed EBC: sztuka manewrowania

Opinie
Nie masz wystarczających uprawnień by wyświetlić ten artykuł.
Załóż rachunek maklerski i uzyskaj pełny dostęp do analiz i rekomendacji.
Seria rozczarowujących danych ze strefy euro i niepewność wokół rozwoju sytuacji globalnej implikują ostrożny wydźwięk przekazu EBC wzmocniony rewizją w dół prognoz wzrostu i inflacji. Mimo to prezes Draghi nie powinien być całościowo gołębi, jeśli przyjęta przez bank strategia ma pozostać bez zmian – EBC potwierdzi zakończenie programu QE i podtrzyma zdanie, że stóp procentowych nie zmieni przynajmniej do jesieni przyszłego roku. Rynek EUR skłania się ku gołębiemu wydźwiękowi, ale może nie dostać tyle, by kontynuować wyprzedaż waluty.

Europejski Bank Centralny opublikuje swoją decyzję i komunikat w czwartek 13 grudnia o 13:45. Zakładamy pozostawienie bez zmian parametrów polityki monetarnej (stopa referencyjna: 0 proc., stopa depozytowa: -0,40 proc.) i zakomunikowanie wygaszenia programu skupu aktywów do końca 2018 r. Na 14:30 zaplanowana jest konferencja prasowa prezesa ECB M. Draghiego.

W ostatnich tygodniach dane z gospodarki strefy euro zaskakiwały negatywnie. Indeksy PMI dla przemysłu i usług są najniżej od dwóch lat. Subindeks nowych zamówień w przemyśle spadł do poziomów nie widzianych od 2014 r. Jednocześnie załamanie cen ropy naftowej spycha w dół ceny paliw i perspektywy inflacji. Sygnały z gospodarki globalnej także nie są sprzyjające, a eskalacja konfliktu handlowego USA-Chiny ciąży na aktywności gospodarczej w Chinach i podnosi niepewność o globalne tempo ożywienia.

Indeksy PMI z Eurolandu zawróciły do poziomów z 2016 r.; Źródło: Bloomberg, TMS Brokers

Jednocześnie słabość niektórych danych z Eurolandu jest przejściowa, np. problemy sektora motoryzacyjnego w Niemczech, i prezes Draghi na pewno to podkreśli. Porównania dynamik rocznych są też obciążone imponującą postawą gospodarki w drugiej połowie 2017 r. Prezes Draghi prawdopodobnie podkreśli te wyjątki statystyczne, jak również zwróci uwagę na solidne tempo wzrostu wynagrodzeń (podkreślał to ostatnim razem). Dopełnieniem opisu powinna być niewielka obniżka prognoz wzrostu PKB i inflacji. Jeśli do spodziewanego odbicia aktywności nie dojdzie, kolejna rewizja prognoz w marcu powinna przynieść głębsze cięcia.

Komunikat EBC może być w ostrożnym tonie, choć ryzyka dla perspektyw mogą zostać ocenione jako „równoważące się”. Prezes Draghi będzie starał się zaznaczyć, że pomimo słabości w danych powrót do szybszego ożywienia wciąż jest możliwy. Szukanie ucieczki w pozytywne oczekiwania jest wymagane dla uzasadnienia decyzji o zakończeniu programu skupu aktywów. Decyzja ta jest również konieczna z powodu ograniczeń nałożonych na program QE, tj. limitów udziału EBC w emisji obligacji danego kraju. By jednak złagodzić wydźwięk bądź co bądź jastrzębiej decyzji, prawdopodobnie usłyszmy więcej o strategii reinwestycji środków z zapadających obligacji, np. poprzez kontynuację procesu na długo po terminie rozpoczęcia podwyżek stóp procentowych. Tym samym bank powinien wygładzić proces przejścia od ekspansji monetarnej ku normalizacji polityki bez zagrożenia szokowego wpływu na rynek długu. W kwestii polityki stóp procentowych nie powinno dojść do zmiany i ponownie usłyszymy, że stopy pozostaną na obecnym poziomie co najmniej „do końca lata 2019 r.” Jeśli założenia dla perspektyw gospodarczych mają pozostać bez zmian, EBC powinien także utrzymać forward guidance dotyczący stóp.

Jeśli czwartkowy przekaz EBC będzie zawierał powyższe elementy, rynek jest przygotowany na taki scenariusz, stąd i reakcja EUR powinna być ograniczona. Wydźwięk zgodny z aktualnymi oczekiwaniami może być pretekstem do sprzedaży faktów i redukcji części krótkich pozycji narosłych w dniach poprzedzających decyzję.

Ewentualne zaskoczenia przeważają po gołębiej stronie. Większy nacisk na negatywne ryzyka (wojny handlowe, brexit), który skutkowałyby wypchnięciem dalej w czasie perspektywy podwyżki stóp procentowych (dosłownie w forward guidance lub pośrednio) będzie odebrany negatywnie. Jednak nie sądzimy, aby EBC się zdecydowało na taki krok, gdyż kłóciłoby się to z decyzją o zakończeniu programu QE. Znów kontynuowanie skupu aktywów grozi szybkim wykroczeniem poza warunki programu, tworząc potężny problem prawny dla banku.

 

Powrót
TMS NonStop logo
Podobne wpisy:

Autor: Konrad Białas
Przed FOMC: małymi krokami w kierunku obniżek

Autor: Konrad Białas
GBP: już tylko pięciu w wyścigu; nic dobrego dla funta

Autor: Konrad Białas
Przed FOMC: małymi krokami w kierunku obniżek
Powrót