Zapomniałeś hasła? Odzyskaj je teraz
Narzędzia główne:

TMS NonStop działa najlepiej jako aplikacja na Androida. TMS NonStop works best as an iOS app.

Pozostań na wersji webowej
TO JEST TREŚĆ PREMIUM

Mayday! Mayday!

Poranny
Nie masz wystarczających uprawnień by wyświetlić ten artykuł.
Załóż rachunek maklerski i uzyskaj pełny dostęp do analiz i rekomendacji.
Bałagan na brytyjskiej scenie politycznej wchodzi na wyższy poziom wraz z uruchomieniem procedury wotum nieufności do przywódcy Partii Konserwatywnej. Przy nieuporządkowanej kwestii brexitu niema czasu do stracenia i głosowanie odbędzie się jeszcze dziś wieczorem. Premier May nie zamierza oddać przywództwa bez walki. Dla funta nie wynika z tego nic dobrego.

Sporo się działo na brytyjskiej scenie politycznej w ciągu ostatniej dobry, ale finalnie plotki o zgłoszeniu wniosku o wotum nieufności dla premier May zostały potwierdzone. Głosowanie na razie dotyczy tylko parlamentarzystów Partii Konserwatywnej, ale przegrana May otworzy drogę dla wotum nieufności dla całego rządu i opozycja nie omieszka skorzystać z okazji. Według procedury 48 listów z prośbą o głosowanie zostało złożone w Komitecie 1922, a głosowanie ma się odbyć dziś wieczorem po 19:00. Twardzi brexitowcy są wściekli na May za odwołanie głosowania nad projektem porozumienia brexitu, który z resztą by odrzucili. Teraz potrzeba 158 głosów posłów za odwołaniem May, a później rozpocznie się proces wyboru nowego lidera partii i premiera, co może zająć 2 tygodnie albo półtora miesiąca. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że chęć zbicia kapitału politycznego i wykorzystanie słabej pozycji May przysłania najważniejszą kwestię – przyszłość brexitu. Na razie od przeciwników May nie słychać nic o alternatywnej wersji umowy brexitu, która prawdopodobnie zostanie odrzucona przez UE, w opinii której jedyna możliwa umowa jest już przygotowana i innej nie będzie. Premier May jednak jeszcze się nie poddaje i w ciągu następnych godzin może przekonywać posłów, że są możliwe poprawki (nie w samej umowie, ale w postaci załączników), które rozwiążą problematyczną kwestię backstopu (tj. brak terminu jego wyłączenia). Karuzela nagłówków rozpędza się do prędkości dźwięku.

Niepłynny rynek funta był wczoraj zdany na pastwę spekulacyjnej sprzedaży, a dziś wydaje się, że więcej „do ugrania” jest na pozytywnych niespodziankach. Po wskaźnikach rynku opcji nie widać, aby inwestorzy przyspieszyli z zabezpieczeniami przed ryzykiem tąpnięcia funta. To sugeruje, że rynek jest przesycony pesymizmem i inwestorzy czekają teraz na rozwój wypadków. Nadal możemy widzieć załamanie notowań funta, jeśli wewnętrze walki o przywództwo u Torysów przerodzą się w głosowanie nad obaleniem rządu i realne stanie się zagrożenie brexitu bez umowy.       

W cieniu brexitowej farsy znajdą się dane makro. Od strony USD istotny będzie odczyt CPI z USA za październik. CPI pokaże słabość przez spadki cen paliw, ale inflacja bazowa powinna wypaść dobrze. Jeśli nie, reakcja rynku będzie silna, biorąc pod uwagę ożywione spekulacje o zatrzymaniu cyklu podwyżek stóp procentowych Fed.

Powrót
TMS NonStop logo
Podobne wpisy:

Autor: Konrad Białas
Powell kontra gospodarka, Draghi i Trump

Autor: Konrad Białas
Dogrywka Draghiego

Autor: Konrad Białas
Tik tak, tik tak
Powrót