Zapomniałeś hasła? Odzyskaj je teraz
Narzędzia główne:
close
mobile

NonStop działa najlepiej jako aplikacja.

Wiadomości i inwestowanie w jednym.
Pobierz nową aplikację TMS Brokers.

Pozostań na stronie POBIERZ
TO JEST TREŚĆ PREMIUM

Ropa WTI: OPEC nie realizuje planu

Surowcowe
Nie masz wystarczających uprawnień by wyświetlić ten artykuł.
Załóż rachunek maklerski i uzyskaj pełny dostęp do analiz i rekomendacji.
Na koniec ostatniej sesji maja, na giełdzie w Nowym Jorku za baryłkę ropy WTI płacono ponad 35 dolarów. W pierwszych dniach czerwca zwyżka jest przedłużana w kierunku 36,00. Kurs ustanawia co prawda nowe, wielotygodniowe szczyty, ale ruch wzrostowy nie jest aż tak dynamiczny jak w pierwszej połowie ubiegłego miesiąca.

Wiosenne załamanie cen jak magnes zadziałało wtedy na inwestorów spekulacyjnych. Zaangażowanie netto tej grupy uczestników rynku jest najwyższe od prawie dwóch lat. Gwałtowne wygaszanie aktywności wydobywczej w USA i stopniowy spadek wydobycia sprzyja utrzymywaniu ekspozycji pomimo wytracenia impetu przez zwyżkę. W jedenaście tygodni liczba czynnych wież wiertniczych została obniżona z 682 do zaledwie 222. W rezultacie wydobycie obniżyło się z 13,1 do 11,4 mln baryłek na dzień.

Poprawa fundamentów jest niezaprzeczalna. Odmrażanie gospodarki Stanów Zjednoczonych i znoszenie restrykcji w transporcie w połączeniu tendencją spadku wydobycia oznaczają, że okres najsilniejszej, bezprecedensowej nadpodaży minął. Mimo to zapasy są praktycznie najwyższe w ostatnim pięcioleciu i od średniej dla tego okresu od biegają o kilkanaście procent. Ich absorbcja będzie trwać wiele miesięcy. Kolejnymi niepokojącymi sygnałami są stosunkowo anemiczny popyt na paliwo w trakcie długiego weekendu oraz ostatni silny przyrost zapasów. Imponująca skala odbicia wyczerpała potencjał do kontynuacji wzrostów w czerwcu. Taką ocenę potwierdza też spadek różnicy cen pomiędzy gatunkami brent i WTI oraz zmiana przebiegu krzywej terminowej.

Kluczowym czynnikiem, chwilowo przyćmiewającym nawet tendencje w kształtowaniu się zapasów będzie szczyt OPEC +, na którym ma zapaść decyzja, czy zobowiązanie o ograniczeniu wydobycia o niemal 10 mln b/d zostanie przedłużone także poza II kwartał. Tradycyjnie kluczowe będzie nastawienie Rosji, tradycyjnie z oporem podchodzącej do redukcji produkcji.

Warto podkreślić, że w świetle szacunków Bloomberga producenci OPEC w maju nie ograniczyli wydobycia tak mocno jak uzgodniono (zrealizowano plan w około 75 proc). Wydobycie kartelu obniżyło się 5,8 mln b/d i wyniosło 24,6 mln b/d. Nawet Arabia Saudyjska wydobywała nie 8,5 a 8,7 mln b/d. W czerwcu redukcja zostanie już jednak zrealizowana ze względu na dodatkowe, dobrowolne cięcie produkcji przez kraje Zatoki (o 1,18 mln b/d).

 

Powrót
TMS NonStop logo
Podobne wpisy:

Źródło: TMS Brokers
Miedź: spadek podaży, wzrost ceny

Źródło: TMS Brokers
WTI: koniec odporności

Źródło: TMS Brokers
WTI: kurs niewzruszony silnym wzrostem zapasów
Powrót