Zapomniałeś hasła? Odzyskaj je teraz
Narzędzia główne:
close
mobile

NonStop działa najlepiej jako aplikacja.

Wiadomości i inwestowanie w jednym.
Pobierz nową aplikację TMS Brokers.

Pozostań na stronie POBIERZ
TO JEST TREŚĆ PREMIUM

Trump budzi nadzieje na ostre cięcie wydobycia

Surowcowe
Nie masz wystarczających uprawnień by wyświetlić ten artykuł.
Załóż rachunek maklerski i uzyskaj pełny dostęp do analiz i rekomendacji.
Wydobycie ropy w USA z wyszczególnieniem Teksasu. Źródło: Dep. Energii USA
W czwartek kurs ropy WTI wyskoczył z kilkanaście minut z 22 do 27 USD za baryłkę. W piątek rano notowania są nieco poniżej 25 USD za baryłkę. Wsparcia to 23,50, 22,60 i 21,70 USD/baryłkę. Donald Trump umocnił nadzieje na nowe porozumienie o redukcji wydobycia swoim wczorajszym wpisem na Twitterze, ale Trump jak to Trump lubi podkolorować rzeczywistość.

Po pierwsze Trump napisał, że Arabia Saudyjska rozmawiała już na ten temat z Rosją. Jest to najprawdopodobniej nieprawda. Arabia Saudyjska zgodziła się natomiast na szybkie, nadzwyczajne zwołanie szczytu OPEC +.

Po drugie Trump pisał o cięciu wydobycia w skali minimum 10 mln b/d. To wartość porównywalna z produkcją w Arabii Saudyjskiej przed rozpoczęciem wojny cenowej, co nakazuje powątpiewać w realność takiej redukcji. By mogła ona zostać osiągnięta musiałoby w niej uczestniczyć więcej niż 20 państw ostatnio uczestniczących w porozumieniu OPEC +, m.in. Brazylia, Kanada, czy przede wszystkim Stany Zjednoczone. Trump oczywiście to przemilczał, sugerując, że cały świat zetnie wydobycie by USA mogły nadal wydobywać najwięcej. Okazuje się natomiast, że przewodniczący Railroad Comission of Texas, organu nadzorującego sektor wydobywczy w Teksasie rozmawiał z ministrem energii Rosji o wspólnym cięciu wydobycia. Taki ruch jest z jednej strony sprzeczny w wykładnią prawa antytrustowego w USA a z drugiej strony niechętnie patrzą na takie środki producenci z Teksasu, gdzie każdego dnia wydobywa się ponad 5 mln baryłek ropy (40 proc. sektora USA). Boją się oni bowiem, że ich miejsce na rynku zajmą firmy z innych stanów.

Jeśli mowa o sektorze wydobywczym, to dziś Trump spotyka się z jego przedstawicielami, co może mieć duży wpływ na jego ostatnie słowa. Dodatkowo, jednym z pomysłów na ulżenie ich trudnej sytuacji jest wprowadzenie ceł na import ropy z Arabii Saudyjskiej. Po takim kroku wola szukania porozumienia, o które zabiega prezydent USA na pewno nie byłaby większa.
Kolejną kwestią jest to, czy redukcja wydobycia o rzeczone 10 mln baryłek będzie długofalowym, respektowanym, dobrowolnym ograniczeniem, czy też jedynie przejściowym spadkiem produkcji wynikającym w lwiej części z tego, że nadpodaż ropy jest obecnie tak duża a popyt tak anemiczny, że państwa wydobywające nie mogą znaleźć kupców na swój surowiec.
Biorąc te wszystkie czynniki pod uwagę sceptycznie podchodzimy do możliwości kontynuacji wzrostów. Trump tak wysoko zawiesił poprzeczkę, że osiągniecie porozumienie w takim kształcie wydaje się mało realne.

Powrót
TMS NonStop logo
Podobne wpisy:

Źródło: TMS Brokers
Miedź: spadek podaży, wzrost ceny

Źródło: TMS Brokers
WTI: koniec odporności

Źródło: TMS Brokers
WTI: kurs niewzruszony silnym wzrostem zapasów
Powrót