Zapomniałeś hasła? Odzyskaj je teraz
Narzędzia główne:
close
mobile

NonStop działa najlepiej jako aplikacja.

Wiadomości i inwestowanie w jednym.
Pobierz nową aplikację TMS Brokers.

Pozostań na stronie POBIERZ
TO JEST TREŚĆ PREMIUM

Podsumowanie dnia: 15 V

TMS Info
Nie masz wystarczających uprawnień by wyświetlić ten artykuł.
Załóż rachunek maklerski i uzyskaj pełny dostęp do analiz i rekomendacji.
Sprzedaż detaliczna i Indeks NY Empire State dały dolarowi impuls do kontynuacji wzrostowej tendencji. Dodatkowo przełamane zostały ważne poziomy techniczne, co napędziło zwyżkę. Dane z brytyjskiego rynku pracy wypadły zgodnie z konsensusem i nie wniosły nic nowego do dyskusji o terminie podwyżki stóp procentowych.
  • Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii pozostała w pierwszym kwartale na pułapie 4,2 proc. (zgodnie z prognozami). Dynamika wynagrodzeń - również zgodnie z prognozami - zwolniła z 2,8 do 2,6 proc., ale wskaźnik z wyłączeniem premii uplasował się na o 0,1 proc. pkt proc.wyżej niż poprzednio, czyli 2,9 proc. To najwyższa wartość od trzech lat. Dane są absolutnie zgodne z oczekiwaniami, a minimalną skazą na obrazie rynku pracy jest silniejszy wzrost liczby wnioskujących o zasiłek. Odczyty nie wnoszą nic nowego do dyskusji o terminie podwyżki stóp, kolejna ważna publikacja to przyszłotygodniowy (23.05) odczyt inflacji.
  • Subindeks ZEW obrazujący oczekiwania w kwietniu runął do -8,2 pkt. W maju wartość wskaźnika została utrzymana na tamtym pułapie, co oznacza także wartość zgodną z konsensusem. Na pogorszeniu nastrojów w ostatnich tygodniach zaważyły silne (w kontekście długoterminowym) euro, słaba seria danych z Eurolandu (na tle oczekiwań odczyty przybierają najgorsze wartości od około 3 lat) oraz napięcia dotyczące polityki handlowej i tarcia na linii Chiny - USA. Jednocześnie opublikowano gorsze od oczekiwań dane o produkcji przemysłowej w Eurolandzie oraz zgodną z konsensusem dynamikę PKB w I kwartale (0,4 proc. kw/kw.; 2,5 proc. rok do roku).
  • Sprzedaż detaliczna z USA wypadała zgodnie z rynkowym konsensusem na poziomie 0,3 proc. Zrewidowana została natomiast poprzednia wartość do 0,8 proc. (z 0,6 proc.). Nieco poniżej prognoz sprzedaż detaliczna z wyłączeniem aut i paliw: 0,3 proc., prog. 0,4 proc. Pozytywnie wypadł indeks NY Empire State, który wzrósł do 20,1 pkt. (prog. 15 pkt., poprzednio 15,8 pkt.).
  • Dolar umocnił się dziś do wszystkich walut z koszyka G10. Najmocniej „oberwały” waluty skandynawskie, czyli NOK (-1,15 proc.) i SEK (-1 proc.). Trzecie miejsce od końca należy do AUD (-0,8 proc.). Sile USD starał się przeciwstawić waluty defensywne (CHF i JPY) oraz GBP (-0,55 proc.). EUR/USD jest przy 1,1845, USD/JPY wybił się do 110,30, AUD/USD 0,7465, EUR/PLN 4,2955, USD/PLN 3,6260.

Zmiana

  • Silny dolar negatywnie odbił się na notowaniach surowców. Wśród metali szlachetnych obserwujemy sporą wyprzedaż: Pallad traci 2,35 proc., srebro -1,8 proc., złoto -1,5 proc., platyna -1,4 proc. Pod kreską znajdziemy także większość metali przemysłowych: ruda żelaza zniżkuje 0,6 proc., miedź -1,4 proc. Na zielono świeci się natomiast aluminium ( 1,35 proc.) i nikiel ( 0,5 proc.).
  • Ropa naftowa po raz kolejny zbliżyła się do istotnego poziomu technicznego (72,00 USD/bbl) i po raz kolejny się od niego odbiła. Na wykresie dziennym widzimy rysującą się formację spadającej gwiazdy zapowiadającą prawdopodobną korektę. Baryłka ropy WTI kosztuje obecnie 70,80 USD, a brent 78,35 USD.
  • Na europejskim rynku panowały mieszane nastroje. Najgorszą sesję zanotował polski WIG 20 (-2 proc.), gdzie na czerwono świeci się 16 z 20 spółek. Słaby dzień notuje także IBEX (-0,6 proc.), czy SMI (-0,2 proc.). Nad kreskę wychodzi m.in. FTSE MIB ( 0,45 proc.), FTSE 100 ( 0,35 proc.) czy CAC 40 ( 0,2 proc.). Od ceny wczorajszego zamknięcia w żadną stronę nie może oddalić się niemiecki DAX.
  • Kiepski sytuacja wygląda także za oceanem. Po około dwóch godzinach handlu Nasdaq traci 1,1 proc., Dow Jones (-0,8 proc.), a S&P 500 (-0,5 proc.).

Kalendarz

 

Powrót
TMS NonStop logo
Podobne wpisy:

Autor: Konrad Białas
Dzień na rynku, dzień w TMS Nonstop: 27 II

Autor: Konrad Białas
TMS Starter: 27 II

Autor: Konrad Białas
Dzień na rynku, dzień w TMS Nonstop: 26 II
Powrót