Zapomniałeś hasła? Odzyskaj je teraz
Narzędzia główne:
Rynek walutowy jest w tym momencie zamknięty. Najwięcej informacji rynkowych dostępnych jest od poniedziałku do piątku.

TMS NonStop działa najlepiej jako aplikacja na Androida. TMS NonStop works best as an iOS app.

Pozostań na wersji webowej
TO JEST TREŚĆ PREMIUM

Podsumowanie dnia: 15 V

TMS Info
Nie masz wystarczających uprawnień by wyświetlić ten artykuł.
Załóż rachunek maklerski i uzyskaj pełny dostęp do analiz i rekomendacji.
Sprzedaż detaliczna i Indeks NY Empire State dały dolarowi impuls do kontynuacji wzrostowej tendencji. Dodatkowo przełamane zostały ważne poziomy techniczne, co napędziło zwyżkę. Dane z brytyjskiego rynku pracy wypadły zgodnie z konsensusem i nie wniosły nic nowego do dyskusji o terminie podwyżki stóp procentowych.
  • Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii pozostała w pierwszym kwartale na pułapie 4,2 proc. (zgodnie z prognozami). Dynamika wynagrodzeń - również zgodnie z prognozami - zwolniła z 2,8 do 2,6 proc., ale wskaźnik z wyłączeniem premii uplasował się na o 0,1 proc. pkt proc.wyżej niż poprzednio, czyli 2,9 proc. To najwyższa wartość od trzech lat. Dane są absolutnie zgodne z oczekiwaniami, a minimalną skazą na obrazie rynku pracy jest silniejszy wzrost liczby wnioskujących o zasiłek. Odczyty nie wnoszą nic nowego do dyskusji o terminie podwyżki stóp, kolejna ważna publikacja to przyszłotygodniowy (23.05) odczyt inflacji.
  • Subindeks ZEW obrazujący oczekiwania w kwietniu runął do -8,2 pkt. W maju wartość wskaźnika została utrzymana na tamtym pułapie, co oznacza także wartość zgodną z konsensusem. Na pogorszeniu nastrojów w ostatnich tygodniach zaważyły silne (w kontekście długoterminowym) euro, słaba seria danych z Eurolandu (na tle oczekiwań odczyty przybierają najgorsze wartości od około 3 lat) oraz napięcia dotyczące polityki handlowej i tarcia na linii Chiny - USA. Jednocześnie opublikowano gorsze od oczekiwań dane o produkcji przemysłowej w Eurolandzie oraz zgodną z konsensusem dynamikę PKB w I kwartale (0,4 proc. kw/kw.; 2,5 proc. rok do roku).
  • Sprzedaż detaliczna z USA wypadała zgodnie z rynkowym konsensusem na poziomie 0,3 proc. Zrewidowana została natomiast poprzednia wartość do 0,8 proc. (z 0,6 proc.). Nieco poniżej prognoz sprzedaż detaliczna z wyłączeniem aut i paliw: 0,3 proc., prog. 0,4 proc. Pozytywnie wypadł indeks NY Empire State, który wzrósł do 20,1 pkt. (prog. 15 pkt., poprzednio 15,8 pkt.).
  • Dolar umocnił się dziś do wszystkich walut z koszyka G10. Najmocniej „oberwały” waluty skandynawskie, czyli NOK (-1,15 proc.) i SEK (-1 proc.). Trzecie miejsce od końca należy do AUD (-0,8 proc.). Sile USD starał się przeciwstawić waluty defensywne (CHF i JPY) oraz GBP (-0,55 proc.). EUR/USD jest przy 1,1845, USD/JPY wybił się do 110,30, AUD/USD 0,7465, EUR/PLN 4,2955, USD/PLN 3,6260.

Zmiana

  • Silny dolar negatywnie odbił się na notowaniach surowców. Wśród metali szlachetnych obserwujemy sporą wyprzedaż: Pallad traci 2,35 proc., srebro -1,8 proc., złoto -1,5 proc., platyna -1,4 proc. Pod kreską znajdziemy także większość metali przemysłowych: ruda żelaza zniżkuje 0,6 proc., miedź -1,4 proc. Na zielono świeci się natomiast aluminium ( 1,35 proc.) i nikiel ( 0,5 proc.).
  • Ropa naftowa po raz kolejny zbliżyła się do istotnego poziomu technicznego (72,00 USD/bbl) i po raz kolejny się od niego odbiła. Na wykresie dziennym widzimy rysującą się formację spadającej gwiazdy zapowiadającą prawdopodobną korektę. Baryłka ropy WTI kosztuje obecnie 70,80 USD, a brent 78,35 USD.
  • Na europejskim rynku panowały mieszane nastroje. Najgorszą sesję zanotował polski WIG 20 (-2 proc.), gdzie na czerwono świeci się 16 z 20 spółek. Słaby dzień notuje także IBEX (-0,6 proc.), czy SMI (-0,2 proc.). Nad kreskę wychodzi m.in. FTSE MIB ( 0,45 proc.), FTSE 100 ( 0,35 proc.) czy CAC 40 ( 0,2 proc.). Od ceny wczorajszego zamknięcia w żadną stronę nie może oddalić się niemiecki DAX.
  • Kiepski sytuacja wygląda także za oceanem. Po około dwóch godzinach handlu Nasdaq traci 1,1 proc., Dow Jones (-0,8 proc.), a S&P 500 (-0,5 proc.).

Kalendarz

 

Powrót
TMS NonStop logo
Podobne wpisy:

Autor: Konrad Białas
Dzień na rynku, dzień w TMS Nonstop: 19 IV

Autor: Konrad Białas
TMS Starter: 19 IV

Autor: Konrad Białas
Dzień na rynku, dzień w TMS Nonstop: 18 IV
Powrót