Zapomniałeś hasła? Odzyskaj je teraz
Narzędzia główne:

TMS NonStop działa najlepiej jako aplikacja na Androida. TMS NonStop works best as an iOS app.

Pozostań na wersji webowej
TO JEST TREŚĆ PREMIUM

TMS Starter: 11 X

TMS Info
Nie masz wystarczających uprawnień by wyświetlić ten artykuł.
Załóż rachunek maklerski i uzyskaj pełny dostęp do analiz i rekomendacji.
Awersja do ryzyka zbiera żniwo i w trakcie azjatyckiej części nabiera tempa. Główne uderzenie idzie przez rynek akcji z indeksem w Szanghaju tracącym w pewnym momencie 5 proc. Spadki dotykają też surowce, ale już na FX nerwowość jest odczuwalna w mniejszym stopniu.
  • Nie ma jednego bezpośredniego powodu rynkowej paniki, a raczej jest to zbitek obaw o Chiny, wysokie rentowności długu USA i huragan Michael uderzający w USA. Huragan Michael dotarł do Florydy z wiatrem pędzącym 250 km/h, co czyni go najsilniejszym huraganem u wybrzeża USA od 2004 r.
  • Chiński Shanghai Composite tracił rano 5 proc., choć teraz widzimy pewne odreagowanie (-4,4 proc.). W Japonii Nikkei225 spada 4,1 proc. Rynki akcji kontynuują wyprzedaż za Wall Street, gdzie Nasdaq tąpnął o 4,4 proc., a S&P500 straciło 3,3 proc. Jest to największa jednodniowa wyprzedaż od lutego.
  • Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych odczuły napięcia rynkowe i realizacja zysków z ostatnich wzrostów zepchnęła je 7 pb do 3,15 proc. To zaciążyło na wartości USD tam, gdzie ta korelacja była ostatnio główną siłą sprawczą zwyżek. W rezultacie EUR/USD odbił do 1,1570, a GBP/USD jest na 1,3220. USD/JPY dołuje do 112,20 na kombinacji spadającego rynku akcji i niższych rentowności. Mimo to zmiany na FX są relatywnie niewielkie (<0,5 proc.) w porównaniu z załamaniem rynku akcji. Ogólnie można uznać, że awersja do ryzyka objawia się ucieczką nie do bezpiecznych przystani, ale z „zatłoczonych” pozycji.
  • Na rynku towarowym podaż dominuje. Ceny ropy WTI spadają dziś 1,5 proc. po 3,2 proc. wczoraj. Teraz jest 72,1 USD/b. Trzeba jednak pamiętać, że z powodu huraganu część platform wiertniczych w Zatoce Meksykańskiej została zamknięta, zatem są powody, by ceny pozostały na podwyższonym poziomie.
  • Raport API wskazał, że w ubiegłym tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły o 9,75 mln baryłek – dużo więcej niż prognozowane przed dzisiejszym raportem DoE 2,17 mln baryłek.
  • Złoto utraciło status „bezpiecznej przystani” i nie korzysta na pogorszeniu sentymentu. Wczorajsze wzrosty do 1194 USD/oz więcej mają z osłabienia USD. Dziś obserwujemy niewielkie osłabienie do 1192 USD/oz.
Powrót
TMS NonStop logo
Podobne wpisy:

Autor: Konrad Białas
Dzień na rynku, dzień w TMS Nonstop: 25 VI

Autor: Konrad Białas
TMS Starter: 25 VI

Autor: Bartosz Sawicki
Dzień na rynku, dzień w TMS Nonstop: 24 VI
Powrót