Zapomniałeś hasła? Odzyskaj je teraz
Narzędzia główne:

TMS NonStop działa najlepiej jako aplikacja na Androida. TMS NonStop works best as an iOS app.

Pozostań na wersji webowej
TO JEST TREŚĆ PREMIUM

TMS Starter: 12 III

TMS Info
Nie masz wystarczających uprawnień by wyświetlić ten artykuł.
Załóż rachunek maklerski i uzyskaj pełny dostęp do analiz i rekomendacji.
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May w ostatniej chwili uzyskała od UE wiążące prawnie zmiany do umowy brexitu, co oznacza, że irlandzki backstop nie stanie się stałym mechanizmem. GBP/USD wystrzelił pod 1,33, choć nie wiadomo jeszcze, czy brytyjski parlament poprze nową wersję porozumienia. Poza dane z Japonii i Australii rozczarowały, ale bez silnych implikacji dla FX.
  • W ostatniej chwili premier Wielkiej Brytanii Theresa May wynegocjowała zmiany w umowie brexitu. Według nowych, prawnie wiążących zapisów UE nie może w nieskończoność zatrzymać Wielkiej Brytanii w mechanizmie backstopu. Jeśli UE celowo torpedowałaby przyszłe negocjacje, Wielka Brytania ma prawo rozpocząć działania zawieszające backstop. Ponadto umowa została uzupełniona o polityczne deklaracje dotyczące partnerstwa między UE i Wielką Brytanią, według których obie strony zobowiązują się przyspieszyć prace nad przyszłymi relacjami handlowymi.
  • Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział, że „wybór jest jasny: albo ta umowa, albo brexitu może w ogóle nie być”. Premier May była zadowolona, że udało się zabezpieczyć prawne zmiany, których chciał parlament, aby backstop nie był stałym mechanizmem.
  • Teraz nowa wersja porozumienia ma być oceniona od strony prawne przez brytyjskiego prokuratora generalnego Geoffreya Coxa, po czym trafi dziś pod debatę i głosowanie w parlamencie. Rynek czeka na reakcję północnoirlandzkiej partii DUP oraz eurosceptycznej frakcji torysów ERG.
  • W Japonii indeks nastrojów biznesu dla dużych firm spadł w I kw. do najniższego poziomu od 2016 r. (-7,3 k/k, poprz. 5,5). Indeks jest kluczowym wskaźnikiem oceny kondycji gospodarki Japonii, która mocno opiera się na przemyśle. USD/JPY podszedł pod 111,44, ale w kolejnych godzinach cofnął się do 111,30.
  • Dane z australijskiego biznesu rozczarowały. W Lutym indeks warunków spadł do 4 z 7, a wskaźnik zaufania przedsiębiorstw obniżył się do 2 z 4. W komentarzu zaznaczono, że słabość biznesu jest widoczna w wielu sektorach i niesie negatywne wskazania dla przyszłych decyzji dotyczących inwestycji i zatrudnienia. AUD/USD pozostaje jednak względnie stabilny pod 0,7075.
  • W temacie negocjacji handlowych USA-Chiny, Biały Dom informuje, że prezydent Trump jest nie wyznaczył terminu spotkania z prezydentem Chin Xi. Rozmowy jednak dalej trwają.
  • Atmosfera porozumienia wspiera wzrosty na rynku akcji. Shanghai Composite rośnie 1,1 proc., a japoński Nikkei zyskał 1,79 proc.
Powrót
TMS NonStop logo
Podobne wpisy:

Autor: Konrad Białas
Dzień na rynku, dzień w TMS Nonstop: 22 V

Autor: Konrad Białas
TMS Starter: 22 V

Autor: Konrad Białas
Dzień na rynku, dzień w TMS Nonstop: 21 V
Powrót