Zapomniałeś hasła? Odzyskaj je teraz
Narzędzia główne:

TMS NonStop działa najlepiej jako aplikacja na Androida. TMS NonStop works best as an iOS app.

Pozostań na wersji webowej
TO JEST TREŚĆ PREMIUM

TMS Starter: 15 III

TMS Info
Nie masz wystarczających uprawnień by wyświetlić ten artykuł.
Załóż rachunek maklerski i uzyskaj pełny dostęp do analiz i rekomendacji.
Nastroje w piątek są dobre, choć nie obyło się bez zgrzytu. Ton nadają pozytywne informacje z Chin, ale przypomina o sobie Korea Północna. JPY jest stabilny po decyzji Banku Japonii, gdzie ocena perspektyw gospodarczych jest gołębia. Wczorajsze głosowania ws. brexitu zakończyły się zgodnie z oczekiwaniami – wniosek o odroczenie brexitu przeszedł.
  • Bank Japonii zgodnie z oczekiwaniami utrzymał parametry polityki bez zmian, ale zrewidował w dół perspektywy gospodarcze. Choć bank oczekuje umiarkowanego tempa ożywienia, widzi spowolnienie w przemyśle i eksporcie wywołane spowolnieniem za granicą. USD/JPY był stabilny po decyzji przy 111,70.
  • Spadek do 111,47 przyszedł wraz z informacją, że Korea Północna zamierza wstrzymać rozmowy z USA w sprawie denuklearyzacji. Według ministra spraw zagranicznych Korea nie zamierza ulegać żądaniom USA.
  • Wstępny szok szybko jednak został wymazany. USD/JPY wrócił do 111,70. Na rynku akcji w Azji dominuje zielony kolor. Chiński Shanghai Composite rośnie 1 proc. W Japonii Nikkei225 zyskał 0,77 proc.
  • Źródłem poprawy nastrojów były postanowienia z zakończonego dziś Kongresu Komunistycznej Partii Chin, gdzie m.in. zatwierdzono nowe prawo inwestycyjne, według którego krajowi i zagraniczni inwestorzy mają być traktowani na równi. Wygląda na to, że władze Chin chcą w ten sposób odnieść się do zarzutów kierowanych przez USA w sprawie ograniczeń prowadzenia biznesu w Chinach.
  • Pozytywnie rynek odbiera nowe informacje w sprawie negocjacji handlowych. Agencja Xinhua donosi, że wicepremier Chin Liu rozmawiał telefonicznie z przedstawicielem ds. handlu Lighthizerem i sekretarzem skarbu Mnuchinem i poczyniono kolejny postęp w rozmowach.
  • AUD i NZD znalazły wsparcie w informacjach i zyskują dziś najwięcej w G10. AUD/USD odbił do 0,7084, NZD/USD – do 0,6850.

Zmiana wartości walut G10 vs USD od początku dnia; Źródło: TMS NonStop

  • Brytyjski parlament zagłosował za przedłużeniem Artykułu 50., tj. odroczeniem daty wyjścia z UE. Przedłużenie będzie o 3 miesiące, ale pod warunkiem, że May uda się przegłosować przez parlament swoją wersję planu brexitu (do 20 marca), aby przedstawić ja na szczycie UE 21-22 marca. Jeśli nie, May będzie starać się o dłuższe odroczenie, by mieć czas na szukanie nowego rozwiązania.
  • Izba Gmin duża przewaga głosów odrzuciła wniosek o drugie referendum. W piątek premier Theresa May przedstawi parlamentowi kolejne kroki działania.
  • Zakończenie głosowań zdejmuje premie niepewności z nimi związaną, ale GBP nie zyskuje, gdyż teraz wiele zależy od decyzji UE. Dziś rano GBP/USD jest lekko niżej na 1,3240 (1,3285 po głosowaniach).
  • Na rynku towarowym ropa WTI jest nieznacznie wyżej na 58,7 USD/b, podtrzymując pęd wzrostowy z tego tygodnia dzięki doniesieniom o cieciu wydobycia. Złoto wraca na 1300 po wczorajszej korekcie napędzanej aprecjacją dolara.
Powrót
TMS NonStop logo
Podobne wpisy:

Autor: Konrad Białas
Dzień na rynku, dzień w TMS Nonstop: 21 V

Autor: Konrad Białas
TMS Starter: 21 V

Autor: Konrad Białas
Dzień na rynku, dzień w TMS Nonstop: 20 V
Powrót