Zapomniałeś hasła? Odzyskaj je teraz
Narzędzia główne:
Rynek walutowy jest w tym momencie zamknięty. Najwięcej informacji rynkowych dostępnych jest od poniedziałku do piątku.

TMS NonStop działa najlepiej jako aplikacja na Androida. TMS NonStop works best as an iOS app.

Pozostań na wersji webowej
TO JEST TREŚĆ PREMIUM

TMS Starter: 15 III

TMS Info
Nie masz wystarczających uprawnień by wyświetlić ten artykuł.
Załóż rachunek maklerski i uzyskaj pełny dostęp do analiz i rekomendacji.
Nastroje w piątek są dobre, choć nie obyło się bez zgrzytu. Ton nadają pozytywne informacje z Chin, ale przypomina o sobie Korea Północna. JPY jest stabilny po decyzji Banku Japonii, gdzie ocena perspektyw gospodarczych jest gołębia. Wczorajsze głosowania ws. brexitu zakończyły się zgodnie z oczekiwaniami – wniosek o odroczenie brexitu przeszedł.
  • Bank Japonii zgodnie z oczekiwaniami utrzymał parametry polityki bez zmian, ale zrewidował w dół perspektywy gospodarcze. Choć bank oczekuje umiarkowanego tempa ożywienia, widzi spowolnienie w przemyśle i eksporcie wywołane spowolnieniem za granicą. USD/JPY był stabilny po decyzji przy 111,70.
  • Spadek do 111,47 przyszedł wraz z informacją, że Korea Północna zamierza wstrzymać rozmowy z USA w sprawie denuklearyzacji. Według ministra spraw zagranicznych Korea nie zamierza ulegać żądaniom USA.
  • Wstępny szok szybko jednak został wymazany. USD/JPY wrócił do 111,70. Na rynku akcji w Azji dominuje zielony kolor. Chiński Shanghai Composite rośnie 1 proc. W Japonii Nikkei225 zyskał 0,77 proc.
  • Źródłem poprawy nastrojów były postanowienia z zakończonego dziś Kongresu Komunistycznej Partii Chin, gdzie m.in. zatwierdzono nowe prawo inwestycyjne, według którego krajowi i zagraniczni inwestorzy mają być traktowani na równi. Wygląda na to, że władze Chin chcą w ten sposób odnieść się do zarzutów kierowanych przez USA w sprawie ograniczeń prowadzenia biznesu w Chinach.
  • Pozytywnie rynek odbiera nowe informacje w sprawie negocjacji handlowych. Agencja Xinhua donosi, że wicepremier Chin Liu rozmawiał telefonicznie z przedstawicielem ds. handlu Lighthizerem i sekretarzem skarbu Mnuchinem i poczyniono kolejny postęp w rozmowach.
  • AUD i NZD znalazły wsparcie w informacjach i zyskują dziś najwięcej w G10. AUD/USD odbił do 0,7084, NZD/USD – do 0,6850.

Zmiana wartości walut G10 vs USD od początku dnia; Źródło: TMS NonStop

  • Brytyjski parlament zagłosował za przedłużeniem Artykułu 50., tj. odroczeniem daty wyjścia z UE. Przedłużenie będzie o 3 miesiące, ale pod warunkiem, że May uda się przegłosować przez parlament swoją wersję planu brexitu (do 20 marca), aby przedstawić ja na szczycie UE 21-22 marca. Jeśli nie, May będzie starać się o dłuższe odroczenie, by mieć czas na szukanie nowego rozwiązania.
  • Izba Gmin duża przewaga głosów odrzuciła wniosek o drugie referendum. W piątek premier Theresa May przedstawi parlamentowi kolejne kroki działania.
  • Zakończenie głosowań zdejmuje premie niepewności z nimi związaną, ale GBP nie zyskuje, gdyż teraz wiele zależy od decyzji UE. Dziś rano GBP/USD jest lekko niżej na 1,3240 (1,3285 po głosowaniach).
  • Na rynku towarowym ropa WTI jest nieznacznie wyżej na 58,7 USD/b, podtrzymując pęd wzrostowy z tego tygodnia dzięki doniesieniom o cieciu wydobycia. Złoto wraca na 1300 po wczorajszej korekcie napędzanej aprecjacją dolara.
Powrót
TMS NonStop logo
Podobne wpisy:

Autor: Konrad Białas
Dzień na rynku, dzień w TMS Nonstop: 23 VIII

Autor: Konrad Białas
TMS Starter: 23 VIII

Autor: Konrad Białas
Dzień na rynku, dzień w TMS Nonstop: 22 VIII
Powrót