Zapomniałeś hasła? Odzyskaj je teraz
Narzędzia główne:
close
mobile

NonStop działa najlepiej jako aplikacja.

Wiadomości i inwestowanie w jednym.
Pobierz nową aplikację TMS Brokers.

Pozostań na stronie POBIERZ
TO JEST TREŚĆ PREMIUM

TMS Starter: 16 III

TMS Info
Nie masz wystarczających uprawnień by wyświetlić ten artykuł.
Załóż rachunek maklerski i uzyskaj pełny dostęp do analiz i rekomendacji.
Banki centralne ruszają z odsieczą, ale strach przed koronawirusem i obawy o skutki zakłóceń dla aktywności gospodarczej osłabiają rynek akcji w Azji. Futures na S&P500 tąpnął do dolnego limitu. Na FX USD tracił po ścięciu stóp proc. Fed do zera, ale już częściowo odbija.
 • W niedzielę Rezerwa Federalna USA w kolejnym nadzwyczajnym ruchu ścięła stopy procentowe o 100 pb d 0-0,25 proc. oraz uruchomiła kolejną edycję programu ilościowego luzowania w wysokości 700 mld USD.
 • Bank Rezerwy Nowej Zelandii obniżył główną stopę proc. o 75 pb do 0,25 proc. i oświadczył, że poziom ten zostanie utrzymany przynajmniej przez rok. Jeśli dalsze luzowanie będzie konieczne, RBZN przejdzie do skupu aktywów.
 • Bank Japonii zwołał nadzwyczajne posiedzenie, na którym utrzymał stopę procentową na -0,1 proc. i cel dla długoterminowych rentowności obligacji na 0 proc., ale podwyższył limit dla skupu ETF i japońskich REIT.
 • W piątek wieczorem w zaskakującej decyzji Bank Kanady obniżył stopę overnight o 50 pb do 0,75 proc. Jest to drugie cięcie w tym miesiącu, łącznie o 100 pb. W oświadczeniu prezes banku Poloz zaznacza, że są gotowi działać dalej i „zrobić to, co jest konieczne”, aby wesprzeć gospodarkę. Jednocześnie rząd Kanady zapowiedział pakiet gospodarczy, którego szczegóły zostaną ujawnione w przyszłym tygodniu.
 • Jeszcze w piątek prezydent USA Donald Trump ogłosił stan nadzwyczajny, dzięki czemu uwolnione zostało ok. 50 mld USD środków na pomoc. Jest to kolejny pakiet po 8 mld pakietu gospodarczego zatwierdzonego przez Kongres, 10 mld USD pakietu ratunkowego szykowanego przez Senat i 50 mld USD, które Trump nakazał przekazać na rzecz wsparcia małych przedsiębiorstw.
 • Ponadto Trump ogłosił, że USA skupią duże ilości ropy naftowej pod rezerwy, zniesie oprocentowanie dla wszystkich kredytów studenckich udzielanych przez instytucji federalne, rozszerzy testy przy użyciu prywatnego zestawu testowego do zastosowania w opcji drive-through.
 • Decyzja Białego Domu została pozytywnie odebrana przez rynek, prowadząc do zamknięcia piątkowej sesji wzrostem S&P500 o 9,29 proc. Była to najlepsza sesja dla indeksu od października 2008 r.
 • Dziś nastroje są gorsze, a inwestorzy wyrażają obawy związane z postępami pandemii, rosnącą liczbą przypadków i wstrzymywaniem wszelakiej aktywności gospodarczej.
 • Kontrakt futures na S&P500 sięgnął dolnego limitu wahań dla handlu poza godzinami obrotu kasowego (-5 proc.). Japoński Nikkei225 spada o 2,46 proc., Hang Seng traci 3,8 proc., a Shanghai Composite dołuje o 3,5 proc.
 • Na FX mamy duże zamieszanie po zmasowanych działaniach banków centralnych. Wyraźnie traci NZD (-1,5 proc.) względem USD, ale dolar amerykański walczy względem walut defensywnych pod presją luzowania Fed. Risk off uderza ponownie w CAD, AUD i NOK. Najsilniejszy jest JPY.
 • EUR/USD na starcie skoczył do 1,12, potem cofnął się pod 1,11, by teraz odbijać do 1,1150. USD/JPY waha się w przedziale 105,70-107,60.
 • EUR/PLN podchodzi do 4,39 na fali globalnej awersji do ryzyka. W piątek prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że w obecnej sytuacji będzie proponował Radzie Polityki Pieniężnej obniżenie stóp procentowych NBP. Ścieżka luzowania była dyskontowana przez rynek stopy procentowej od kilku tygodni, a decyzja jest przyjmowana jako naturalne podążanie za globalnym trenem w polityce monetarnej w walce z kryzysem.
 • Ceny ropy naftowej odzwierciedlają obawy o globalny popyt. WTI traci 4 proc. do 30,4 USD/b, a Brent spada o 6 proc. do 31,8 USD/b.
 • Złoto nie może odzyskać statusu bezpiecznej przystani i stoi na 1534 USD/oz.
Powrót
TMS NonStop logo
Podobne wpisy:

Autor: Konrad Białas
Dzień na rynku, dzień w TMS Nonstop: 1 VI

Autor: Konrad Białas
TMS Starter: 1 VI

Autor: Konrad Białas
Dzień na rynku, dzień w TMS Nonstop: 29 V
Powrót