Zapomniałeś hasła? Odzyskaj je teraz
Narzędzia główne:
close
mobile

NonStop działa najlepiej jako aplikacja.

Wiadomości i inwestowanie w jednym.
Pobierz nową aplikację TMS Brokers.

Pozostań na stronie POBIERZ
TO JEST TREŚĆ PREMIUM

TMS Starter: 17 III

TMS Info
Nie masz wystarczających uprawnień by wyświetlić ten artykuł.
Załóż rachunek maklerski i uzyskaj pełny dostęp do analiz i rekomendacji.
Po dramatycznych spadkach na Wall Street w poniedziałek (Dow Jones -12,93 proc.), dziś handel w Azji nie może obrać kierunku. Spokój próbuje być przywrócony w oparciu o decyzje fiskalne. Na FX nie widać jednego motywu. Odbija ropa, złoto dalej pod presją.
 • Azja zaczęła słabo w odpowiedzi na najgorszy dzień na Wall Street od 1987 r. Główne indeksy spadły o ok. 12 proc., a Dow Jones stracił prawie 3000 pkt. – najwięcej w historii. Ale dziś rano odbicie futures na S&P500 (prawie 4 proc.) pozwoliło opanować emocje. Japoński NIekki225 zakończył dzień na +0,06 proc., Hang Seng rośnie o 0,3 proc., a Shanghai Composite traci 0,7 proc.
 • W oświadczeniu po spotkaniu ministrów finansów strefy euro stwierdzono, że państwa członkowskie zrobią wszystko, co trzeba („whatever it takes”), aby przywrócić zaufanie i wesprzeć szybkie ożywienie. Obejmuje to środki fiskalne wspierające wzrost i zatrudnienie.
 • Oprócz potężnych automatycznych stabilizatorów połączone środki fiskalne na poziomie krajowym i europejskim maja wynieść średnio około 1 proc. PKB, a wspólne miary płynności - około 10 proc. PKB. Miary płynności składają się głównie z programów gwarancji rządowych i odroczenia płatności podatkowych.
 • W USA rozgorzała dyskusja o trzecim pakiecie fiskalnym. Wczoraj rozpoczął ja senator Demokratów Chuck Shumer, który zaproponował 750 mld USD dla nowego planu. Dziś senator Republikanów poinformował, że dyskutował nowy pakiet z sekretarzem skarbu Mnuchinem i doradcą gospodarczym Kudlowem.
 • Rynek walutowy jest pozbawiony motywu risk-on/risk-off  przy wspólnej słabości AUD i JPY, ale z odbiciem NOK. EUR, CHF i GBP są względnie stabilne vs USD.
 • Szwedzki Riksbank ogłosił wznowienie skupu aktywów (QE) na kwotę 300 mld SEK w okresie do grudnia 2020 r. Będzie to oznaczać niemal podwojenie aktywów skupionych w ramach QE – poprzednie 340 mld SEK skupiono na przestrzeni 5 lat. Od momentu ogłoszenia decyzji EUR/SEK jest stabilny na 10,88.
 • Minutki z posiedzenia RBA z 3 marca nie miały wpływu na AUD, gdyż od czasu posiedzenia dużo się wydarzyło. Rada doszła do wniosku, że właściwe jest dalsze łagodzenie polityki pieniężnej w odpowiedzi na globalny wybuch COVID-19, aby zapewnić dodatkowe wsparcie dla zatrudnienia i działalności gospodarczej. W ostatnich minutach nasila się presja na spadek AUD/USD pod 0,6070.
 • W Nowej Zelandii rząd ogłosił wartą 12,1 mld NZD „pierwszą fazę” pakietu fiskalnego. NZD/USD dryfuje w trendzie bocznym przy 0,6020.
 • W Polsce zarząd NBP, w ramach walki ze skutkami koronawirusa, deklaruje przeprowadzanie regularnych aukcji repo, wprowadza luzowanie ilościowe (QE), kredyt wekslowy dla banków na refinansowanie pożyczek (a’la TLTRO), a także rekomenduje Radzie Polityki Pieniężnej obniżkę stóp procentowych, obniżkę stopy rezerw obowiązkowych, podniesienie oprocentowania rezerw do stawki referencyjnej oraz zniesienie bufora ryzyka systemowego z 3 proc. do 0 proc.
 • EUR/PLN zaczyna wtorek ponad 4,45, ale wydaje się, że głównie w związku z silną awersja do ryzyka na rynkach globalnych, gdyż gołębi zwrot RPP był już wcześniej dyskontowany.
 • Ropa naftowa w technicznej korekcie po kolejnym spadkowym dniu. WTI rośnie o 4,5 proc. do 30 USD/b.
 • Złoto traci 2 proc. do 1485 USD/oz.
Powrót
TMS NonStop logo
Podobne wpisy:

Autor: Konrad Białas
TMS Starter: 1 VI

Autor: Konrad Białas
Dzień na rynku, dzień w TMS Nonstop: 29 V

Autor: Konrad Białas
TMS Starter: 29 V
Powrót