Zapomniałeś hasła? Odzyskaj je teraz
Narzędzia główne:
close
mobile

NonStop działa najlepiej jako aplikacja.

Wiadomości i inwestowanie w jednym.
Pobierz nową aplikację TMS Brokers.

Pozostań na stronie POBIERZ
TO JEST TREŚĆ PREMIUM

TMS Starter: 3 XII

TMS Info
Nie masz wystarczających uprawnień by wyświetlić ten artykuł.
Załóż rachunek maklerski i uzyskaj pełny dostęp do analiz i rekomendacji.
Grudzień na rynkach rozpoczyna się od istotnych przetasowań w wycenie głównych walut i aktywów. Ropa WTI drożeje najmocniej od czerwca, jej kurs wystrzelił o ponad 5 proc. Kontrakt na S&P500 podnosi się o ponad 1,5 proc. i odzyskuje 2800 pkt. Jeszcze mocniej rosną chińskie indeksy giełdowe. Dolar traci do wszystkich walut a najsilniejsze są korona norweska, dolar australijski i kanadyjski. Kurs EUR/USD rośnie ponad 1,1350 i podnosi się o ponad 0,4 proc.
  • Może nie euforyczną, ale zdecydowanie pozytywną reakcję rynków wywołuje efekt spotkania Trumpa z Xi Jinpingiem. Liderzy zdecydowali się na zawieszenie broni w wojnie handlowej. Oznacza to nienakładanie żadnych nowych ceł przez 90 dni. Jednocześnie komentarze wokół porozumienia utrzymane były w przyjaznym, koncyliacyjnym tonie. Obie strony mają zintensyfikować rozmowy. Dodatkowo Donald Trump na swoim kanale tweeterowym poinformował, że Chiny zgodziły się na obniżenie/ zniesienie ceł na amerykańskie auta. Obecna stawka to 40 proc. Takie sygnały oznaczają, ze Państwo Środka jest gotowe na głębokie ustępstwa. Pozostałe wieści ze szczytu G-10 bez znaczenia dla rynków.

  • Notowania ropy wystrzeliły, ponieważ weekendowe informacje sprzyjają ocenie, że główni producenci nasilą swoje wysiłki na rzecz redukcji globalnej nadpodaży surowca. Porozumienie pomiędzy Arabią Saudyjską a Rosją dotyczące współpracy w zarządzaniu poziomem wydobycia (a dokładnie jego przedłużenie na 2019 rok) jest interpretowane jako kamień milowy na drodze do ogłoszenia redukcji wydobycia na szczycie OPEC, który odbywa się pod koniec tygodnia. Dodatkowo, kanadyjska prowincja Alberta zredukuje wydobycie o 325 tys. baryłek na dzień (8,7 proc. produkcji z tej najważniejszej pod kątem ekstrakcji surowca prowincji). W rezultacie kurs WTI zbliżał się do 54 USD za baryłkę a przecież jeszcze w piątek testował nawet 50 USD/ baryłkę.

Wykres dzienny kursu ropy WTI. Źródło: Bloomberg

  • Pozytywne informacje płyną również z Włoch: rząd jest skłonny przemodelować budżet tak by deficyt zmieścił się w przedziale 1,9 – 2,0 proc. Negocjacje z liderami Ligi Północnej i Ruchu Pięciu Gwiazd przejął z rąk ministra finansów premier Conte.
  • Dolar traci do wszystkich walut, przede wszystkich korzystających na odbiciu cen ropy oraz najsilniej powiązanych z sentymentem wokół wojen handlowych. Prym wiedzie korona norweska, dolar kanadyjski. Niemal 1 proc. zyskuje też AUD – AUD/USD jest przy 0,7375. EUR/USD podnosi się niemal 0,5 proc. i jest przy 1,1375. Pomimo wzrostów na giełdach i podniesienia się rentowności amerykańskich dziesięciolatek ponad 3,0 proc., stabilny pozostaje USD/JPY. EUR/PLN tydzień rozpocznie pod 4,29.

Zmiany wartości walut G-10 do USD. Źródło: Bloomberg

  • Kontrakt na S&P500 powraca nad 2800 pkt po zwyżce o 1,8 proc. Mocno zwyżkują również indeksy w Hong Kongu i Szanghaju. Zapowiada się naprawdę udany start tygodnia na rynkach akcji.
  • Poza silną zwyżką cen ropy należy zwrócić uwagę na metale, których kursy dość wyraźnie rosną. Złoto drożeje 0,75 proc. a uncja kosztuje około 1230 USD. Około 2 proc. do góry pną się notowania platyny i miedzi. Rozejm w wojnach handlowych to pozytywny impuls dla płodów rolnych i soft commodities pochodzących z USA: przede wszystkim bawełny oraz soi. Ich kursy rosną dziś o odpowiednio 2,2 i 1,8 proc.

 

Powrót
TMS NonStop logo
Podobne wpisy:

Autor: Konrad Białas
Dzień na rynku, dzień w TMS Nonstop: 27 II

Autor: Konrad Białas
TMS Starter: 27 II

Autor: Konrad Białas
Dzień na rynku, dzień w TMS Nonstop: 26 II
Powrót