Zapomniałeś hasła? Odzyskaj je teraz
Narzędzia główne:
close
mobile

NonStop działa najlepiej jako aplikacja.

Wiadomości i inwestowanie w jednym.
Pobierz nową aplikację TMS Brokers.

Pozostań na stronie POBIERZ
TO JEST TREŚĆ PREMIUM

TMS Starter: 5 VIII

TMS Info
Nie masz wystarczających uprawnień by wyświetlić ten artykuł.
Załóż rachunek maklerski i uzyskaj pełny dostęp do analiz i rekomendacji.
Niespokojnie zaczyna się nowy tydzień z USD/CNH powyżej 7,0 (najwyżej od ponad dekady), USD/JPY jest pod 106, a na rynku akcji dotkliwe spadki. Chiny przystąpiły do kontrataku w sporze handlowym i wstrzymują zakup towarów rolnych z USA.
  • Bloomberg doniósł, że chińskie władze nakazały państwowym firmom wstrzymanie zakupu towarów rolnych z USA. Import towarów jest istotnym elementem negocjacji, więc rynek obawia się, że taka decyzja rozwścieczy prezydenta Trumpa.
  • Główna uwaga skupiła się na przecenie chińskiego juana. W szybkim tempie USD/CNH skoczył z okolic 6,98 do 7,11. Wyprzedaż rozlała się na inne waluty azjatyckie, m.in. koreańskiego wona (-1,5 proc.) i indyjską rupię (-1,3 proc.).
  • W segmencie G10 zyskuje japoński jen do 105,90 za dolara. Silniejsze od USD są jeszcze CHF i EUR. W defensywie są oczywiście AUD i NZD. Presja jest już także widoczna na złotym – EUR/PLN wraca ponad 4,31.

Zmiana wartości walut G10 vs USD od początku dnia; Źródło: TMS NonStop

  • Ucieczka od ryzyka ściąga indeksy w Azji na półroczne minima. Japoński Nikkei225 traci 2,1 proc., a Hang Seng spada o 2,7 proc. Zaskakująco, chiński Shanghai Composite traci tylko 0,9 proc., co rodzi spekulacje o interwencji państwa.
  • Obawy o osłabienie globalnego popytu ściągają w dół ceny ropy naftowej. WTI traci 1 proc. w kierunku 55 USD/b. Złoto wybija się ponad 1450 USD/b (szczyt 1456,07).
  • Dane są bladym tłem dla sterowanej wojnami handlowymi wyprzedaży, ale warty odnotowania jest spadek indeksu Caixin PMI dla usług do 51,6 z 52.
  • Zapowiadane w czwartek oświadczenie Trumpa w sprawie relacji handlowych z UE szczęśliwie nie dołożyło czynnika ryzyka. W piątek prezydent USA Trump oświadczył, że podpisał umowę na eksport wołowiny do UE.
Powrót
TMS NonStop logo
Podobne wpisy:

Autor: Konrad Białas
Dzień na rynku, dzień w TMS Nonstop: 17 II

Autor: Konrad Białas
TMS Starter: 17 II

Autor: Konrad Białas
Dzień na rynku, dzień w TMS Nonstop: 14 II
Powrót