Zapomniałeś hasła? Odzyskaj je teraz
Narzędzia główne:

TMS NonStop działa najlepiej jako aplikacja na Androida. TMS NonStop works best as an iOS app.

Pozostań na wersji webowej
TO JEST TREŚĆ PREMIUM

TMS Starter: 7 I

TMS Info
Nie masz wystarczających uprawnień by wyświetlić ten artykuł.
Załóż rachunek maklerski i uzyskaj pełny dostęp do analiz i rekomendacji.
W poniedziałek rynek akcji w Azji rośnie po słowach prezesa Fed Powella z piątku, gdzie przyznał, że przyszłe podwyżki będą zależeć od danych, a Fed obserwuje też sytuację na świecie. Lepszy do oczekiwań raport z rynku pracy USA też pomaga poprawić nastroje i oddala obawa o recesję. Wreszcie, informacje o spotkaniu delegatów USA i Chin, aby rozmawiać o umowie handlowej, daje nadzieje na postępy w relacjach. Wzrost apetytu na ryzyko widać po walutach surowcowych i rynków wschodzących.
  • Prezes Fed Powell stwierdził w piątek, że Fed nie jest na z góry ustalonej ścieżce podwyżek stóp procentowych i będzie zważał na negatywne ryzyka, które wycenia rynek. Komentarze zostały odebrane za pozytywne dla aktywów ryzykownych, gdyż przede wszystkim uspokoiły inwestorów, że polityka Fed nie będzie zacieśniać warunków finansowych.
  • Razem z bardzo dobrym rezultatem raportu NFP, rynki otrzymały zastrzyk optymizmu, który utrzymuje się do dziś. Na Wall Street indeksy zakończyły piątkową sesję silnymi wzrostami (S&P500 +3,43 proc.). Po weekendzie zwyżki są kontynuowane w Azji – chiński Shanghai Composite rośnie 0,7 proc., a japoński Nikkei zyskał 2,44 proc.
  • Apetyt na ryzyko wspierają też doniesienia, że delegacja rządu USA na czele z przedstawicielem ds. handlu R. Lighthizerem zmierza do Pekinu na rozmowy, po których oczekuje się złagodzenia napięć handlowych między krajami.
  • Na rynku FX USD jest w defensywie na całej linii. Waluty ryzykowne, jak np. AUD i NZD, zyskują na poprawie nastrojów (szczególnie w odniesieniu do Chin). Ale najlepiej zachowują się JPY i CHF, co jest trochę zastanawiające, biorąc pod uwagę występowanie warunków niekorzystnych dla bezpiecznych przystani.

Zmiana wartości walut G10 vs USD od początku dnia; Źródło: TMS NonStop

  • USD/JPY cofnął się z 108,70 w piątek do 108,10. EUR/USD, po dotknięciu 1,1344 po NFP, teraz podchodzi pod 1,1420.
  • Na rynku towarowym ropa naftowa korzysta na mniej ponurym postrzeganiu perspektyw globalnego ożywienia, choć wciąż obecne są napięcia związane z nadmiarem podaży surowca. WTI na 48,7 USD/b jest niedaleko piątkowych szczytów na 49,25 USD/b – najwyżej od połowy grudnia.
  • Ponadto government shutdown w USA dalej trwa, co m.in. odroczyło planowane na dziś raporty o zamówieniach w przemyśle i na dobra trwałe. W przekazie medialnym roi się od różnych koncepcji, które jednak nie przybliżają nas do porozumienia między Trumpem a Demokratami. Według jednych informacji prezydent USA proponuje stalowy mur zamiast betonowego, według drugich – Trump jest gotowy wprowadzić stan wyjątkowy w związku z imigracją, aby ta drogą zarządzić budowę muru.
Powrót
TMS NonStop logo
Podobne wpisy:

Autor: Konrad Białas
Dzień na rynku, dzień w TMS Nonstop: 21 V

Autor: Konrad Białas
TMS Starter: 21 V

Autor: Konrad Białas
Dzień na rynku, dzień w TMS Nonstop: 20 V
Powrót