Zapomniałeś hasła? Odzyskaj je teraz
Narzędzia główne:
Rynek walutowy jest w tym momencie zamknięty. Najwięcej informacji rynkowych dostępnych jest od poniedziałku do piątku.

TMS NonStop działa najlepiej jako aplikacja na Androida. TMS NonStop works best as an iOS app.

Pozostań na wersji webowej
TO JEST TREŚĆ PREMIUM

TMS Starter: 7 I

TMS Info
Nie masz wystarczających uprawnień by wyświetlić ten artykuł.
Załóż rachunek maklerski i uzyskaj pełny dostęp do analiz i rekomendacji.
W poniedziałek rynek akcji w Azji rośnie po słowach prezesa Fed Powella z piątku, gdzie przyznał, że przyszłe podwyżki będą zależeć od danych, a Fed obserwuje też sytuację na świecie. Lepszy do oczekiwań raport z rynku pracy USA też pomaga poprawić nastroje i oddala obawa o recesję. Wreszcie, informacje o spotkaniu delegatów USA i Chin, aby rozmawiać o umowie handlowej, daje nadzieje na postępy w relacjach. Wzrost apetytu na ryzyko widać po walutach surowcowych i rynków wschodzących.
  • Prezes Fed Powell stwierdził w piątek, że Fed nie jest na z góry ustalonej ścieżce podwyżek stóp procentowych i będzie zważał na negatywne ryzyka, które wycenia rynek. Komentarze zostały odebrane za pozytywne dla aktywów ryzykownych, gdyż przede wszystkim uspokoiły inwestorów, że polityka Fed nie będzie zacieśniać warunków finansowych.
  • Razem z bardzo dobrym rezultatem raportu NFP, rynki otrzymały zastrzyk optymizmu, który utrzymuje się do dziś. Na Wall Street indeksy zakończyły piątkową sesję silnymi wzrostami (S&P500 +3,43 proc.). Po weekendzie zwyżki są kontynuowane w Azji – chiński Shanghai Composite rośnie 0,7 proc., a japoński Nikkei zyskał 2,44 proc.
  • Apetyt na ryzyko wspierają też doniesienia, że delegacja rządu USA na czele z przedstawicielem ds. handlu R. Lighthizerem zmierza do Pekinu na rozmowy, po których oczekuje się złagodzenia napięć handlowych między krajami.
  • Na rynku FX USD jest w defensywie na całej linii. Waluty ryzykowne, jak np. AUD i NZD, zyskują na poprawie nastrojów (szczególnie w odniesieniu do Chin). Ale najlepiej zachowują się JPY i CHF, co jest trochę zastanawiające, biorąc pod uwagę występowanie warunków niekorzystnych dla bezpiecznych przystani.

Zmiana wartości walut G10 vs USD od początku dnia; Źródło: TMS NonStop

  • USD/JPY cofnął się z 108,70 w piątek do 108,10. EUR/USD, po dotknięciu 1,1344 po NFP, teraz podchodzi pod 1,1420.
  • Na rynku towarowym ropa naftowa korzysta na mniej ponurym postrzeganiu perspektyw globalnego ożywienia, choć wciąż obecne są napięcia związane z nadmiarem podaży surowca. WTI na 48,7 USD/b jest niedaleko piątkowych szczytów na 49,25 USD/b – najwyżej od połowy grudnia.
  • Ponadto government shutdown w USA dalej trwa, co m.in. odroczyło planowane na dziś raporty o zamówieniach w przemyśle i na dobra trwałe. W przekazie medialnym roi się od różnych koncepcji, które jednak nie przybliżają nas do porozumienia między Trumpem a Demokratami. Według jednych informacji prezydent USA proponuje stalowy mur zamiast betonowego, według drugich – Trump jest gotowy wprowadzić stan wyjątkowy w związku z imigracją, aby ta drogą zarządzić budowę muru.
Powrót
TMS NonStop logo
Podobne wpisy:

Autor: Konrad Białas
Dzień na rynku, dzień w TMS Nonstop: 23 VIII

Autor: Konrad Białas
TMS Starter: 23 VIII

Autor: Konrad Białas
Dzień na rynku, dzień w TMS Nonstop: 22 VIII
Powrót