Zapomniałeś hasła? Odzyskaj je teraz
Narzędzia główne:
close
mobile

NonStop działa najlepiej jako aplikacja.

Wiadomości i inwestowanie w jednym.
Pobierz nową aplikację TMS Brokers.

Pozostań na stronie POBIERZ
TO JEST TREŚĆ PREMIUM

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Tygodniowe
Nie masz wystarczających uprawnień by wyświetlić ten artykuł.
Załóż rachunek maklerski i uzyskaj pełny dostęp do analiz i rekomendacji.
Jeśli ryzyka wojen handlowych i brexitu przygasną, rynki mogą znaleźć pretekst do podtrzymania pozytywnych nastrojów. Jednak dane o koniunkturze na świecie (PMI z Eurolandu/USA, indeks Ifo z Niemiec, zamówienia na dobra trwałe z USA) prawdopodobnie przypomną, że jeszcze daleko do pełnego optymizmu. Interesujące będzie też, jak sytuację widzą bankierzy centralni w Eurolandzie, Szwecji i Norwegii.

Przyszły tydzień: brexit, EBC, Ifo z Niemiec, PMI z Eurolandu/USA, zamówienia na dobra trwałe z USA, Norges Bank, Riksbank, wybory w Kanadzie

Dla GBP wszystko zależy do tego, czy w najbliższą sobotę brytyjski parlament przyjmie projekt porozumienia brexitu. Premier Johnson nie ma wystarczającej liczby głosów swojej partii, a północnoirlandzka partia DUP nie chce poprzeć umowy. Wynik może się rozbijać o indywidualne głosy posłów opozycji. W poniedziałek funt może być w niebie lub piekle, a implikacje (pozytywne lub negatywne) będą dotyczyć wszystkich europejskich rynków.

W strefie euro dane dostarczą aktualizacji stanu aktywności gospodarczej. Odbicie w indeksach PMI (czw) oraz w niemieckim Ifo (pt) wydają się warunkiem koniecznym dla podtrzymania umocnienia EUR i wzrostów na rynku akcji. Posiedzenie EBC (czw) nie powinno przynieść zapowiedzi nowych narzędzi po tym, jak dopiero co otrzymaliśmy obszerny pakiet stymulacyjny. Prezes Draghi będzie miał ostatnią szasnę, by zaapelować o włączenie się polityki fiskalnej do wzmocnienia ożywienia i inflacji, ale bardziej będzie to przekaz symboliczny niż mogący ruszyć rynkami.

W USA zamówienia na dobra trwałe (czw) powinny potwierdzić słabość, która wcześniej przebijała się z indeksów ISM. Patrzące w przyszłość indeksy PMI (czw) mogą być trudne do zinterpretowania, gdyż dane były zbierane zanim jeszcze usłyszeliśmy o częściowym porozumieniu USA-Chiny. Dodatkowo strajk w sektorze motoryzacyjnym będzie zaburzał wyniki. Sądzimy, że nawet pozytywne zaskoczenia nie powinny odwieść Fed od decyzji o obniżce stóp procentowych w następnym tygodniu, ale jest to już częściowo ujęte w wartości USD.

Norges Bank powinien pozostawić stopę depozytową bez zmian na 1,50 proc. (czw). Będzie to spójne z przekazem, jaki otrzymaliśmy po wrześniowej podwyżce oraz z przedstawioną wówczas projekcją. Choć ostatnie dane o aktywności gospodarczej miejscami rozczarowały, większym problemem dla Norges Banku może być podtrzymywana przecena NOK. Jednak w obecnym otoczeniu jest mało realne, aby bank centralny wysyłał jastrzębie sygnały i w ten sposób zawrócił trend korony.

W Szwecji Riksbank (czw) do niedawna miał jeszcze plany podwyżki stopy procentowej nawet w tym roku. Jednak spowolnienie uwidaczniające się w danych makro nakazuje odłożyć te plany na bok. Jeśli Riksbank zamierza się trzymać ambitnych planów zacieśniania będzie to niespodzianka dla sceptycznie nastawionego rynku.

Z Polski napłyną ostatnie dane za wrzesień: sprzedaż detaliczna (pon), podaż pieniądza (wt) i stopa bezrobocia (śr). Pomimo spodziewanego spadku sprzedaży m/m w szerszym ujęciu trendy w konsumpcji pozostają stabilne, a spadek stopy bezrobocia przemawia za wzmocnieniem dochodu rozporządzalnego. Dla złotego większe znaczenie będzie miał ogólny klimat w Europie wynikający z rozstrzygnięć w sprawie brexitu. Im szybsze porozumienie, tym większe szanse na mini-rajd ulgi złotego w stronę 4,27 za euro.

W wojnie handlowej USA i Chin zapanowało zawieszenie broni, ale dopóki ostateczne podpisy pod częściowym porozumieniem nie zostały postawione, zawsze jest pole do skomplikowania relacji. Jednak biorąc pod uwagę, że prezydent Trump jest obecnie zaangażowany w spór z Turcją, przynajmniej krótkoterminowo Chiny nie powinny być źródłem negatywnym informacji.

AUD odbił w minionym tygodniu, znajdując wsparcie w niższym od oczekiwań odczycie stopy bezrobocia. Szanse na cięcie stopy kasowej przez RBA w listopadzie znacząco spadły. Jeśli czynniki globalne pozostaną sprzyjające, AUD zyska paliwo do dalszego umocnienia. W Nowej Zelandii mamy dane o bilansie handlowym (wt). Spodziewane skurczenie deficytu będzie korzystnym argumentem za podtrzymaniem odbicia kiwi.

W poniedziałek Kanada przeprowadza wybory parlamentarne. Partia Liberalna premiera Justina Trudeau oraz Konserwatyści pod wodzą Andrew Sheera idą łeb w łeb. Reelekcja Trudeau jest spodziewanym wynikiem, ale gdyby wygrał Sheer CAD może zareagować negatywnie w związku z niepewnością o kształt przyszłej polityki gospodarczej. Z drugiej strony rządzący w latach 2006-2015 r. Konserwatyści prowadzili pragmatyczną politykę ze wsparciem otwartego rynku i wolnego handlu, więc w dłuższym terminie ryzyko polityczne powinno wyparować. W szerszym ujęciu CAD będzie podlegał pod sentyment globalny.  

Powrót
TMS NonStop logo
Podobne wpisy:

Autor: Konrad Białas
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Autor: Konrad Białas
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Autor: Konrad Białas
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
Powrót