Zapomniałeś hasła? Odzyskaj je teraz
Narzędzia główne:
close
mobile

NonStop działa najlepiej jako aplikacja.

Wiadomości i inwestowanie w jednym.
Pobierz nową aplikację TMS Brokers.

Pozostań na stronie POBIERZ
TO JEST TREŚĆ PREMIUM

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Tygodniowe
Nie masz wystarczających uprawnień by wyświetlić ten artykuł.
Załóż rachunek maklerski i uzyskaj pełny dostęp do analiz i rekomendacji.
Na koniec tygodnia napięcia geopolityczne skupiły na sobie uwagę i w obliczu wyśrubowanych wycen ryzykownych aktywów zmieni to podejście do interpretacji danych makro. Teraz najmniejsze rozczarowanie będzie poddawać w wątpliwość słuszność ostatniego rajdu, podczas gdy tylko wysokie pozytywne niespodzianki będą w stanie uchronić hossę. Punktów zaczepienia nie będzie zbyt wiele: PMI z Chin, produkcja i zamówienia przemysłowe z Niemiec, ISM i raport z rynku pracy USA.

Przyszły tydzień: PMI/ISM dla usług, NFP, CPI z Eurolandu/Polski/Chin, produkcja/zamówienia z Niemiec, RPP, sprzedaż detaliczna z Australii, rynek pracy z Kanady

W USA po ISM dla usług (wt) oczekuje się wzrostu, do czego skłaniają dobre odczyty regionalnych wskaźników koniunktury. Powinno to pozwolić na zakotwiczenie ISM blisko 55, co odpowiada wzrostowi gospodarczemu blisko potencjalnego. Raport NFP (pt) najprawdopodobniej pokaże wolniejszą dynamikę zatrudnienia niż w listopadzie (266 tys.) – prognoza na 163 tys. pozwoli na utrzymanie stopy bezrobocia na 3,5 proc. Kolejny silny wzrost płac (0,3 proc. m/m) umocni Fed w neutralnej postawie. Każde potknięcie w danych będzie napędzać osłabienie USD przy asymetrii oczekiwań wobec polityki pieniężnej.

W Eurolandzie uwaga skupi się na inflacji CPI (wt) i danych z niemieckiego przemysłu (śr, czw). Efekty niskiej bazy cen energii podbiją CPI z 1 proc. do 1,3 proc., ale inflacja bazowa (ważniejsza dla EBC) pozostanie bez zmian na 1,3 proc. Niemiecka produkcja powinna odbić w listopadzie po dwóch miesiącach spadków, co byłoby spójne z już opublikowanymi ankietami aktywności za grudzień (Sentix, Ifo). EUR potrzebuje solidnego tła marko dla wzrostów.

W Wielkiej Brytanii PMI dla usług (pon) prawdopodobnie rozczaruje tak samo, jak już to uczyniły wskaźniki z przemysłu i dla budowlanki. Niezależnie od wyniku, ponieważ Wielka Brytania zaczęła wypuszczać wstępne szacunki w połowie miesiąca, znaczenie finalnych odczytów jest mniejsze. Po Nowym Roku wracamy do tematu brexitu, a w przyszłym tygodniu mają się odbyć pierwsze rozmowy premiera Johnsona z szefową KE von der Leyen (śr) inaugurujące negocjacje handlowe. Od tego, w jakich nastrojach obie strony opuszcza spotkanie, będzie zależeć, jak rynek oceni szanse powodzenia negocjacji.

W Polsce spodziewamy się dalszego przyspieszenia inflacji CPI do 2,8 proc. r/r (wt) przy silnym skoku cen żywności. To w połączeniu z podwyżkami cen energii na początku 2020 r. wypchnie inflację poza cel NBP, ale wyskok powinien być przejściowy i w II połowie roku inflacja powróci w okolice 2,5 proc. Podobnego zdania powinna być Rada Polityki Pieniężnej, która na styczniowym posiedzeniu (wt-śr) potwierdzi neutralne nastawienie i brak chęci do zmiany stóp procentowych w tym i przyszłym roku. W rezultacie dla złotego czynniki zewnętrzne będą odgrywać kluczową rolę z przewagą tych negatywnych.

Caixin PMI dla usług (pon) nie jest tak ważne, jak wskaźniki z przemysłu, ale interesującym będzie, jak inne segmenty radzą sobie w obliczu trudności pro-eksportowych gałęzi gospodarki. Spadek cen żywności (czw) zwiększa pole manewru dla Ludowego Banku Chin w obszarze wspierania wzrostu ekspansywną polityką pieniężną. Czekamy też na nowe informacje o możliwym terminie podpisania porozumienia Pierwszej Fazy. Prezydent Trump nadmienił 15 stycznia, ale Pekin na razie milczy.

W Australii sprzedaż detaliczna (pt) jest wyróżniającą się publikacją. Poluzowanie warunków kredytowych przez RBA powinno przekładać się na wzmocnienie popytu konsumpcyjnego. Z drugiej strony szalejące w Australii pożary będą obciążeniem dla gospodarki, więc głosy za dalszym luzowaniem polityki monetarnej nie ucichną. AUD ma za sobą silny rajd z końcówki roku i przy skoku awersji do ryzyka jest pierwszy w kolejności do korekty. W podobnej sytuacji znajduje się NZD.

W Kanadzie rynek pracy (pt) ma za sobą fatalną passę dwóch miesięcy ze spadkiem zatrudnienia i po grudniu oczekuje się odbicia (prog. 32 tys.), co pozwoli na spadek stopy bezrobocia z 5,9 proc. do 5,8 proc. To powinno wystarczyć, by utrzymać neutralne nastawienie BoC, dopóki inflacja pozostaje blisko celu. Poza tym sądzimy, że dla CAD awersja do ryzyka może być bardziej odczuwalna niż pomoc z tytułu wyższych cen ropy.    

Powrót
TMS NonStop logo
Podobne wpisy:

Autor: Konrad Białas
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Autor: Konrad Białas
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Autor: Konrad Białas
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
Powrót